Bebeklerde Buhar Makinesi Ne İşe Yarar?

Bebeklerde Buhar Makinesi Ne İşe Yarar?

Bebekler için kışın başlaması kuru cilt, artan viral hastalıklar ve tıkalı burun gibi pek çok soruna kapı aralar. Bebeğinizin odasına yerleştireceğiniz bir buhar makinesi, rahatsız edici semptomları hafifletmede işe yarayabilir. Buhar makineleri, su buharı salarak bulunduğu alanın nemini artırır. Bebeğiniz hasta ise ya da cildi kuru olma eğilimindeyse buhar makinesi son derece faydalı olabilir. Uzmanların söylediğine göre bebekler için buhar makineleri, sinüsler ve üst solunum yollarını nemli tutmaya yardımcı olarak üst solunum yolu enfeksiyonu olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak doğru buhar makinesini seçmez ve düzenli bakımını yapmazsanız, buhar makinesi faydadan çok zarar verebilir. Buhar makineleri bebekler için güvenli midir? Buhar makinesinin bebeğe ne kadar yakın olması gerekir? Olası sorunların üstesinden gelmek için bilgi sahibi olmak bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Gelin, bebeklerin odasında buhar makinesi kullanımıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi birlikte keşfedelim!

Buhar Makinesi Nedir?

Nem, kısaca havadaki su buharıdır ve hava koşullarına, mevsime, yaşanılan ortama göre değişiklik gösterir. Yüksek nem oranı, yazın bunaltıcı havalara sebep olurken kış aylarında düşerek sağlık sorunları için yüksek risk yaratır. Yaz mevsimindeki yüksek nemli ortamlarda bakteri ve virüsler çok kolay bir şekilde yayılabilir. Kışın ise düşük nem, ciltte kuruluğa yol açar ve üst solunum yolu tıkanıklığına sebep olur. Buhar makineleri de işte tam olarak bu noktada devreye girer. Buhar makinesi, odadaki havayı temizler ve rahat nefes alınmasını sağlar. Evdeki nem oranını sağlığımız için gerekli olan aralıkta, %30-50 aralığında tutar. Ayrıca buhar makinesinin faydalarından bir diğeri, tozları ve kirleri suya hapsederek kötü havayı temizlerken bir yandan da kötü kokuları ortadan kaldırmasıdır.Buhar Makinesi Nedir?

Buhar Makinesi Bebekler İçin Neden Kullanılır?

Bebekler nefes ve burun tıkanıklıklarına, hastalıklara yetişkinlerden daha yatkındır. Bununla beraber, buhar makineleri bebekleri hastalıklardan korumanın doğal yollarından biridir. Bebekler için buhar makinelerinin ana faydalarından birisi onları kuru havadan korumaktır. Kuru hava, özellikle kış aylarında bebeklerin rahat nefes almalarını engelleyerek ve mukus biriktirmelerine sebep olarak sağlıkları için yüksek risk yaratır. Havadaki nem seviyesini ideal aralıkta tutarak bebeklerin cildinin nemli kalmasını önler. Özellikle cildi egzamaya yatkın bebekler için buhar makineleri iyi bir çözüm oluşturur. Buhar makineleri, havayı temiz tutarak bebeklerin solunum yollarını mikroplardan korur ve enfeksiyonları büyük oranda engeller.

Buhar Makinesi Bebeklere İyi Gelir Mi?

Kış gelince düşen nem seviyesi ile birlikte gelen kuru hava, bakteri ve virüsler için uygun bir ortam yaratır. Bakteri ve virüsler kışın çoğalarak günlerce havada kalabilir. Bunun sonucu olarak hepimizin korktuğu grip mevsimi başlar. Nemli havada ise bu bakteri ve virüslerin bulunduğu katman zemine çökerek bizler için daha az risk oluşturur. Bebeğiniz için bir buhar makinesi yardımı ile bağıl nem seviyesini %30-50 arasında tutarak bebeklerin hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliriz. 

Buhar makineleri, bebeklerin kuru ve tahriş olmuş ciltlerinde kızarma ve çatlamayı önleyerek rahatlama sağlar. Nemlendirici krem ve losyonlar bu cilt sorunları için geçici bir çözümdür. Buhar makineleri bu sorunun kaynağı olan nemsiz havayı kökten çözerek bebeklerin ciltlerinin daha kalıcı bir şekilde nemli kalmasını sağlar.

Ayrıca, buhar makineleri sinüs tıkanıkları, baş ağrısı, kuruluğa bağlı boğaz rahatsızlıkları, dudak çatlamaları ve burun kanamaları gibi pek çok rahatsızlığa da iyi gelmesi ile bilinir.Buhar Makinesi Bebeklere İyi Gelir Mi?

Buhar Makineleri Nasıl Çalışır?

Buhar makineleri, havadaki nem seviyesini artırmak için çeşitli mekanizmalar kullanır. Ayrıca, buhar makinelerinin birkaç türü vardır. Bazıları, havayı bir su deposunda ıslak bir filtre üzerinden geçirerek çalışır. Kuru hava bu ıslatılmış filtreden geçerken suyun bir kısmı buharlaşır ve havaya karışarak nem oranının artmasını sağlar. Bazı buhar makineleri, suyu kaynatır ve sıcak buharı serbest bırakır. Böylece sıcak buhar havaya karışır ve havanın nemi yükselir. Buhar makinelerinin kullandığı bir diğer yöntem ise içerisinde bulunan bir diyaframın ultrasonik frekanslarda titreşerek sıvı suyu küçük su damlacıklarına dönüştürmesidir.

Buhar Makinesi Türleri Nelerdir?

Buhar makineleri, su buharı veya buhar salan cihazlardır. Havada bulunan nem miktarını artırarak, yani nem seviyesini artırarak çalışırlar ve birçok türü bulunur.

Merkezi nemlendiriciler: Evlerin ısıtma ve klima sistemlerine eklenerek çalışırlar. Bu buhar makineleri, tüm evin nemini artırır.

Buharlı nemlendiriciler: Elektrikle çalışırlar. Önce suyu ısıtır, ardından soğutur ve havaya salarlar. Böylelikle hava mikroplardan arınmış ve temizlenmiş olur. Buharlı nemlendiriciler en ucuz seçenek olmalarından ve taşınabilmelerinden dolayı en sık tercih edilen buhar makineleridir. Ancak dikkatli kullanılmadığında yanıklara sebep olabilecekleri için çocuklu evlerde tercih edilmemelidir.

Ultrasonik nemlendiriciler: İçlerinde bulunan diyafram yapısını ultrasonik(ses kullanarak) bir şekilde titreterek soğuk bir sis oluştururlar. Bazı ultrasonik nemlendiriciler hem soğuk hem sıcak sis oluşturabilir. Çocuklar ve bebekler için soğuk buharlı versiyonlar daha iyi bir tercihtir. Böylelikle soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu tahriş olmuş burunlara ve solunum yollarına engel olabilirsiniz.

Pervaneli nemlendiriciler: Dönen bir disk kullanarak aynı ultrasonik nemlendiriciler gibi serin bir sis oluşmasını sağlarlar. Aynı zamanda çocuklu evler için en iyi seçeneklerden biridir çünkü oluşturdukları sis soğuktur ve yanma riski taşımaz.

Son olarak buharlaştırıcılar: İki şekilde çalışırlar. Birinci sistem, havanın ıslak bir fitil ya da filtre üzerinden geçmesi ile çalışır. İkinci sistemde ise buharlaştırıcı, elektrikle buhar oluşturur ve cihazdan çıkmadan önce bu buharı soğutur. İkinci sistem bebekli evlerde tercih edilmemelidir çünkü buharlaştırıcının içindeki sıcak su dökülürse yanıklara sebep olabilir.Buhar Makinesi Türleri Nelerdir?

Bebekler İçin Sıcak Buhar mı Yoksa Soğuk Buhar mı Kullanılmalı?

Buhar makineleri her ne kadar bebeklerin sağlığını korumak için iyi bir seçenek olsa da sıcak buhar makinelerini bebekli evlerde kullanmak yanlıştır. Sıcak buhar makineleri suyu kaynatarak çalışır. Kaynayan bu sıcak suyun bir kaza anında dökülmesi ya da sıçraması durumu yanıklara neden olabilir. Bundan dolayı, bebekli ve çocuklu evlerde soğuk buhar sistemi ile çalışan buhar makinelerinin kullanılması daha doğru bir seçim olabilir.

Bununla beraber, sıcak buhar bebeğin tıkalı solunum yollarındaki mukusların çözünmesini daha iyi sağlayacağında bebeğin daha rahat nefes almasında soğuk buhara göre daha etkili olacaktır. Sıcak su buharı, bebeğin solunum yollarına yerleşmeye çalışan mikropların ölmesini sağlayarak onu hastalıklardan koruyacaktır.

Bu iki durumu göz önüne alarak karar vermek size kalmış. Eğer evinizde buhar makinesini bebeğinizde yanığa sebep olmayacak koyabileceğiniz bir yer yoksa soğuk buhar makineleri daha mantıklı bir seçim olacaktır. Ancak gerekli güvenlik önlemleri alınarak sıcak buhar makineleri daha kullanışlıdır.

Buhar Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir buhar makinesi alırken ilk göz önünde bulundurmanız gereken şey, makineyi sık sık temizlemeniz gerekeceğidir. Kirli buhar makinelerinin içerisinde küf ve bakteri oluşabilir ve kirli buhar havaya salındığında havadaki bakteri oluşumunu tetikler. Bu da bebeğinizin sağlığını korumanızın aksine tehlikeye atmanıza sebep olur. Bu nedenle, buhar makinenizi günlük olarak temizlemeli ve kurutmalısınız. Ayrıca buhar makinesinin suyunu günlük olarak değiştirip kullanmadığınız zamanlarda boşaltmanız bakteri ve küf oluşumunu engelleyecektir.

Bebeğinizin odası için ideal nem oranı %30 ile %50 arasındadır. Nemin bu orandan daha yüksek ya da daha az olması, hastalıklara kapı aralar. Çok yüksek nem; zararlı bakteriler ve küf için uygun bir üreme ortamıdır. Özellikle bebeğinizin alerjisi veya astımı varsa bu durum çok tehlikelidir. Nemi ölçmek için, kendi kendine nemi ölçerek ayarlama yapan bir buhar makinesi alabilir ya da bir higrometre ile kendiniz ölçerek ayarlama yapabilirsiniz.

Buhar makinelerini bebeğinizin ulaşamadığı bir yerde ve kablosunu da bebeğinizin takılma ihtimali olmayan bir yerde konumlandırmalısınız. Ancak buhar makinesinden verim alabilmeniz için aynı zamanda makinenin bebeğinizin odasına yakın bir yerde bulunması gerekir.Buhar Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler İçin Buhar Makinesi Kullanımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde buhar makinesi hangi durumlarda kullanılır?

Nem oranı düşük hava özellikle astımı ve egzaması olan bebekler için risklidir. Bu durumda buhar makinesi kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bebeğinizde kuru cilt, boğaz veya solunum yollarında kuruluk, hava alerjileri, öksürük, sinüs baş ağrıları, çatlamış dudaklar gibi sorunlarla sık karşılaşıyorsanız bir buhar makinesi almayı düşünebilirsiniz.

Bebeklerde buhar makinesi öksürüğe iyi gelir mi?

Buhar makineleri havadaki nem oranını artırarak bebeğinizin soluduğu havanın solunum yollarından rahatça geçmesini sağlayacaktır. Bununla beraber, havanın içerisindeki su damlacıkları bebeğinizin boğazını yumuşatacak ve öksürüğünü azaltacaktır. Ayrıca, buhar makineleri havayı temizlediği için bebeğinizin mikroplarla olan iletişimini kesecek ve hastalıklara yakalanma riskini önleyerek öksürmesini engelleyecektir.

Bebeklerde buhar makinesi ne zaman kullanılmalı?

Bebekler için buhar makineleri astım, solunum yolları rahatsızlıkları, kuru cilt problemleri veya hava alerjileri gibi durumlarda kullanılabilir. Buhar makinesinin en doğru kullanımı, tüm gün yerine gece saatlerinde bebeğiniz uyurken kullanılması olacaktır.

Buhar makinesini kimler kullanır?

Buhar makinesini bebeklerden yaşlılara kadar herkes kullanabilir. Sadece belli bir hastalığınız varsa doktorunuzla görüşerek kullanıp kullanamayacağınız ve hangi tür buhar makinesini almanız gerektiği gibi soruların cevabını öğrenmeniz daha doğru olacaktır.