Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Bebeğinin kalbini ilk defa duymak birçok ebeveyn için inanılmaz bir dönüm noktasıdır. Siz de bebek bekliyorsanız bebeğinizin kalbinin atacağı zamanı 4 gözle bekliyor olabilirsiniz. Peki bebeğin kalbi ne zaman atmaya başlar ve bebeğinizin kalp atışını ne zaman duyabilirsiniz? Gelin bu soruların cevaplarını beraber keşfedelim.

Bebeğin Kalbi Ne Zaman Atmaya Başlar?

Hamileliğin yaklaşık 5. haftasında bebeğinizin kalbini oluşturacak hücreler bir araya gelir. Bu hücreler yavaşça birleşerek nabız vermeye başlar. Böylece bebeğinizin kalbi atmaya başlamış olur.

Bebeğin Kalp Atışını Ne Zaman Duyabilirim?

Bebeğinizin kalbi 6. haftadan itibaren atmaya başlar. Ancak henüz duyulamayacak kadar zayıf bir kalp atışıdır. Kalp atışını en iyi şekilde 15. haftadan itibaren duyabilirsiniz. Bu dönemde ultrason yaptırırsanız bu haftalarda bebeğinizin kalp atışını duyabilirsiniz. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde de bebeğinizin kalp atışını duymak için bolca fırsatınız olacaktır.Bebeğin Kalp Atışını Ne Zaman Duyabilirim?

Bebeğin Kalp Atışı Nasıl Dinlenir?

Doktorunuz transvajinal ultrason veya 2D veya 3D abdominal ultrason kullanabilir. Transvajinal ultrason gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun net bir görüntüsünü elde etmek için kullanılır. 3D ultrason, doktorun fetüsün ve organlarınızın genişliğini, yüksekliğini ve derinliğini daha iyi görmesini sağlar. Her şekilde bebeğinizin kalp atışını duyabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışının Duyulmamasının Sebepleri

Bebeklerin kalp atışı genellikle 6. haftadan itibaren belli olsa da her zaman duyulabilir değillerdir. Bebeğinizin rahmin uzak bir bölgesinde olması veya pozisyonunun farklı olması duymanızı engelleyebilir.

Bebeğin Kalp Atışını Kulağımla Duyabilir miyim?

Normalde kalp atışları çeşitli teknik cihazlarla takip edilir ve dinlenir. Normalde bebeğin kalp atışını dışarıdan duymak insan kulağı için imkansız değilse bile imkansıza yakındır. Ancak bazı anneler karınlarında bebeklerinin kalp atışını hissettiklerini iddia etmektedirler.

Hamilelik Boyunca Bebek Kalp Atış Hızının Değişimi

Bebeğinizin kalbi 6. haftalarda ilk atmaya başladığında dakikada 100 defa atmaya başlayacak! Bu oran yaklaşık 2 hafta sonra, yani 8. haftada 150 - 170 arası değişecektir. 9. ve 10. haftalara geldiğinde dakikada 170’i geçebilir. Bu noktaya ulaştıktan sonra doğuma doğru gittikçe yavaşlayacaktır. 20. haftada 140’lara inecektir. Doğum zamanı ise 110 ila 160 arasında değişkenlik gösterebilir.

Bebeğinizin kalp ritmi bu seviyelerde dolandığı sürece hiçbir sağlık sorunu yok demektir.Hamilelik Boyunca Bebek Kalp Atış Hızının Değişimi

Bebek Kalp Atışı Hakkında Sık Sorulan Sorular

5 haftalık bebeğin kalp atışı olur mu?

Evet, 5 haftalık bir gebelikte bebeğin kalp atışı genellikle başlamıştır. Ancak kalp atışını duymak için henüz erkendir.

6 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa ne olur?

6 haftalık bir gebelikte kalp atışı duyulmazsa hemen endişelenmeyin. Doktorunuz durumu iyice değerlendirmek için ekstra testler yapabilir. Belki de bebeğinizin sadece 1-2 güne daha ihtiyacı vardır.

Kese oluştuktan sonra kalp atışı ne zaman duyulur?

Kese oluştuktan sonra, yani yaklaşık 5-6 haftalık dönemden itibaren, bebeğin kalp atışı ultrason muayenesiyle görülebilir veya doppler cihazı ile duyulabilir. 

Bebeğin kalbi en geç ne zaman atar?

Bebeklerin kalbi genellikle 5. hafta itibariyle başlar. Ancak bu süreç 6. haftaya da uzayabilir. Eğer bebeğinizin kalp atışı ile ilgili şüpheleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız.