İkiz Hamilelik İçin Ne Yapılmalı? İkiz Gebelik Nelere Bağlı?

İkiz Hamilelik İçin Ne Yapılmalı? İkiz Gebelik Nelere Bağlı?

Hamilelik, anne ve baba adayları için oldukça heyecanlı bir süreçtir. Pek çok çift, bu büyülü yolculuğa çıkmadan önce hamilelik planlamasından faydalanır. Hamilelik planlaması yalnızca doğum kontrolünden ibaret değildir, aynı zamanda ne zaman ve kaç çocuk sahibi olunacağının da detaylı şekilde konuşulması önerilir. Bu noktada karşımıza çıkan konulardan biri de ikiz gebeliktir.

İkiz gebelik, kendi içinde iki tipe ayrılır. İlk tip, tek yumurta ikizleri olarak da bilinen monozigot ikiz gebeliktir. Bu tip gebelikte döllenmiş tek bir yumurta ikiye ayrılarak ikiz gebeliğe yol açar. Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetler aynıdır. Tek yumurta ikizleri fiziksel olarak da birbiriyle çok benzerdir. Diğer ikiz gebelik tipi ise çift yumurta ikizleri adıyla da bilinen dizigot ikiz gebeliktir. İki ayrı yumurta iki ayrı spermle döllendiğinde bu tip gebelik meydana gelir. Dizigot ikizlerin cinsiyetleri birbirinden farklı olabilir, bununla birlikte bu tip gebeliklerden doğan çocuklar fiziksel olarak birbirlerinden oldukça farklı görünebilir.

İkiz bebek sahibi olmak isteyen çiftler, doğal yollarla ikiz bebek sahibi olma ihtimalini merak eder. Bununla birlikte bu ihtimali artıran ikiz bebek sahibi olma yollarını da araştırır. Eğer siz de ikiz bebek sahibi olmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabını arıyorsanız, ikiz gebeliğe dair merak ettiğiniz tüm cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz!

İkiz Bebek İhtimali

İkiz gebelik olma olasılığı çeşitli etkenlere dayanır. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda doğal yollarla gerçekleşen ikiz gebelikler genellikle her bin gebeliğin üçünde görülür. Bununla birlikte özellikle son yıllarda geliştirilen tıbbi yöntemler sayesinde çoğul gebelik, yani ikiz ya da üçüz gebeliklerin yaşanma olasılığının arttığını belirtmek de faydalı olur.

İkiz gebeliklerin hangi tip gebelik olacağı da çeşitli olasılıklar üzerinden tahmin edilebilir. İkiz gebeliğin bir monozigot yani tek yumurta ikizlerine gebelik olma olasılığı iki yüz ellide bir olasılığa sahiptir. Dizigot yani çift yumurta ikizlerine gebelikler ise tüm ikiz gebelikler içinde %75 orana sahiptir.

İkiz Erkek Bebekler

İkiz Gebelik İhtimalini Artıran Faktörler

Nasıl ikiz bebek sahibi olabilirim sorusunu soran ebeveyn adaylarının karşısına ikiz gebelik ihtimalini artıran bazı faktörler çıkar. Bu faktörler incelendiğinde “ikiz bebek sahibi olmak genetik midir?” sorusuyla karşılaşılır. İkiz gebeliğe dair en önemli etken, ebeveyn adaylarının ailesinde daha ikiz gebelik öyküsü bulunuyor olmasıdır. Dolayısıyla ikiz bebek sahibi olmak genetik özelliklerle sıkı sıkıya bağlıdır. Anne adayının birinci derece yakın akrabalarında ikiz gebelik öyküsü bulunması, ikiz gebelik olasılığını artırır. Baba adayının ailesindeki ikiz gebelikler ise ikiz gebelik olasılığı üzerinde büyük etkilere sahip değildir. Bu noktada ikiz bebek sahibi olma ihtimalinin büyük oranda anne adayının gen havuzuna bağlı olduğu söylenebilir.

İkiz gebelik ihtimalini artıran bir diğer faktör ise anne adayının yaşıdır. Yapılan araştırmalara göre geç hamileliklerde ikiz gebelik ihtimali artar. Menopoz dönemine yaklaşıldığında vücutta çeşitli değişimler görülür ve bu değişimlerin sebebi hormon seviyelerindeki değişikliklerdir. Hormonlarda yaşanan çeşitli değişimler sonucunda birden fazla yumurtanın bırakılma ihtimalinin artması, bu iki yumurtanın döllenme olasılığını da artırır. Bu durum, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda ikiz hamilelik olasılığının artmasına yol açar.

İkiz gebelik ihtimalini artıran faktörler arasında anne adayının fiziksel özellikleri de yer alır. Yapılan araştırmalar, normal kabul edilen ortalamadan uzun boylu anne adaylarının ikiz gebelik olasılığının arttığını ortaya koyar. Bununla birlikte normalden kilolu kadınların ikiz gebelik olasılığının arttığı da bilinir. Fazla kilolu olmak kadınlarda kısırlığa da yol açabilir, bu noktada önemli olan sağlıklı kilo ile hormonal durumdur.

İkiz Bebekler Oyun Oynuyorlar

Doğal Yollardan İkiz Gebelik

İkiz bebek sahibi olmaya dair olasılıklara ve bu olasılığı artıran faktörlere göz attıktan sonra ikiz bebek sahibi olmak için ne yapılmalı sorusunun cevabı aranabilir. Doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır merak ediyorsanız bu noktada ikiz gebelik ihtimalinin genetik faktörlere bağlı olduğunu yinelemekte fayda olur. Yumurta üretimini artırmak için beslenme düzenine ve gıda takviyelerine özen göstererek genetik faktörleri pekiştirebilirsiniz. Ancak genetik açıdan ikiz bebek sahibi olmaya elverişli değilseniz belirli bir beslenme düzeni takip etmek ya da çeşitli egzersizler uygulamak size ikiz gebeliği getirmeyecektir.

İkiz bebek için ne yemeli sorusunun cevabı, gıdaların etkileri incelenerek verilebilir. İkiz gebelik şansının artması için yumurtalıkların uyarılması ve yumurta üretiminin artırılması gerekir. Tatlı patates ve yaban elması gibi gıdalar yumurtalıkların uyarılmasına yardımcı olur. Nasıl ikiz bebek sahibi olunur merak eden kişilerin karşısına fasulye ve mercimek de çıkar. Baklagiller arasında kadın üreme sağlığına olumlu etkileri bulunmasıyla öne çıkan mercimek ve fasulye, yumurtlamayı artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte süt ve süt ürünleri de yumurtalık sağlığı ve yumurta kalitesi açısından olumlu etkilere sahiptir. Haftada iki kez yağsız kırmızı et ve tavuk eti tüketimi de ikiz bebek sahibi olmak isteyenlerin yumurtalıklarını desteklemek için ideal bir yöntemdir.

İkiz gebelik olasılığı üzerinde olumlu etkileri olan gıdalar araştırıldığında çeşitli takviyelerle karşılaşılabilir. Bu takviyeler arasında en öne çıkanı folik asittir. Folik asit ikiz gebelik yapar mı sorusunun cevabı folik asit takviyelerinin ikiz gebelik olasılığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu yönünde olacaktır. Folik asit bakımından zengin ıspanak, brokoli ve brüksel lahanası gibi sebzelerin tüketilmesi; avokado, zerdeçal ve yumurtanın beslenme düzenine eklenmesi ya da doktor kontrolünde folik asit takviyesi kullanımı faydalı olabilir.

İkiz Gebelik İçin Tıbbi Yöntemler

Hamilelikte ikiz bebek olması için ne yapılmalı merak edenler için tüm cevaplar büyük oranda genetik faktörlerle ilgili olsa da son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve kadın sağlığı üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapılması ile ikiz gebelik olasılığını artıran bazı yöntemler kullanılmaya başlamıştır.

Kısırlık tedavisinde yumurtalıkların yumurta üretimini artırmak için kullanılan bazı ilaçların tedavi sonucunda ikiz gebelik olasılığını artırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte tıbbi gebelik yöntemleri arasında yer alan aşılama yöntemi de kimi zaman ikiz gebeliklere yol açabilir. Aşılama, erkekten alınan spermlerin yumurta hücreleriyle birleştirilmesi yoluyla hamilelik sağlamayı amaçlayan bir tıbbi yöntemdir. İkiz gebe kalmak için ne yapmalı noktasında aşılamadan faydalanılabilmesi için dölleme işleminde 3 ve daha fazla yumurta kullanılmış olması gerekir.

İkiz bebek sahibi olmak için tüp bebek de akla gelen yöntemler arasında yer alır. Tüp bebek yöntemi laboratuvar ortamında sperm ile yumurta hücrelerinin döllenmesi ve rahme yerleştirilmesi uygulamasıdır. Bu uygulamada rahme birden fazla embriyo yerleştirilmesi sonucunda ikiz gebelik gerçekleşebilir. Bu yöntem, çeşitli yasal düzenlemelere tabidir. İkiz Bebekler Beraber Yatıyorlar

İkiz Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

İkiz Gebelik İhtimalini Artıran Faktörler Nelerdir?

İkiz gebelik ihtimalini artıran faktörlerin başında genetik faktörler gelir. Anne adayının birinci derece yakınları arasında ikiz gebelik bulunuyorsa bu durum hamileliğin ikiz olma olasılığını artırır. Bununla birlikte ırk ve coğrafya gibi yöntemler de ikiz gebelik olasılığını artırabilir. Anne adayının normalden uzun boylu olması ya da kilolu olması da ikiz gebelik olasılığını artırabilir. Bu noktada sağlıklı kilo kavramının göz önünde bulundurulması gerekir. Aynı zamanda anne adayının 35 yaşın üzerinde olması da hormonal değişimler bakımından ikiz gebelik olasılığını pekiştiren durumlar arasında yer alır.

İkiz Bebek İçin Ne Yemeli?

İkiz bebek sahibi olmak büyük oranda genetik faktörlere bağlı olsa da yumurta üretimini desteklemek için faydalanılabilecek çeşitli besinler bulunur. Yağsız kırmızı et ve tavuk eti, yumurta, süt ve süt ürünleri, tatlı patates ve yabani elma bu besinlerin başında gelir. Bununla birlikte folik asit bakımından zengin brüksel lahanası, avokado, ıspanak gibi gıdaların tüketimi ya da folik asit takviyesi kullanımı da ikiz bebek sahibi olma ihtimalini desteklemek için tercih edilebilecek yöntemlerdendir.

İkiz Bebek Geni Kimden Gelir?

İkiz bebek sahibi olmak büyük oranda genetik faktörlere dayanan bir durumdur. Anne adayının birinci derece yakınları arasında ikiz kişiler ya da ikiz gebelik geçmişi bulunuyorsa ikiz gebelik olasılığı artar. Dolayısıyla ikiz bebek geninin büyük oranda anne adayının gen havuzuna bağlı olduğu söylenebilir.

İkiz Olma İhtimali Anneden Mi?

İkiz bebek sahibi olmak isteyen çiftler, hangi etkenlerin ve uygulamaların ikiz gebelik olasılığını artıracağını merak eder. İkiz gebelik olasılığını artıran en temel etken genetik faktörlerdir. Anne adayı ile baba adayının ailelerinde ikiz gebelik öyküsü bulunuyorsa bu durumda ikiz gebelik olasılığı artar. Anne adayının ailesindeki ikiz gebelik geçmişi, ikiz gebelik ihtimalini baba adayının ailesindeki ikiz gebelik geçmişine kıyasla daha çok etkiler.