Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Cinsellik her çiftin hayatında önemli bir yer kaplar. Partnerlerin birbirleriyle olan fiziksel ve duygusal bağını güçlendiren cinsellik de bu yüzden daima merak konusudur. Özellikle sezaryen doğum sonrasında kadınların iyileşmek için süreye ihtiyaçları vardır. Bu iyileşme süresince de cinsel ilişkinin olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde kadın acılı bir iyileşme süresi geçirebilir. Peki sezaryen sonrasında cinsel ilişki ne zaman olmalıdır? İçeriğimizi okuyarak sezaryen sonrası cinsel ilişki hakkında merak ettiklerinizi keşfedebilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vücudunuz Cinsel İlişkiye Ne Zaman Hazır Olur?

Hamilelik vücudu önemli ölçüde değiştirir. Rahim genişlemesi, organların yer değiştirmesi ve hamilelik belirtileri annelerin vücudunu büyük miktarda etkiler. Zaman geçtikçe bu etkiler azalır ve vücut hamilelik öncesi haline döner.

Vücudun eksi haline dönmesi ve cinselliğe hazır olması doğum yöntemine göre değişmektedir. Sezaryen doğumda önerilen süre 6 haftadır. 6 hafta içerisinde yaralarınız iyileşir ve belirtiler eski haline döner.

Sezaryen Sonrası Çiftler Arası İlişki

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki Nasıl Hissettirir?

Sezaryen sonra cinsel ilişki fiziksel olarak herhangi bir yaratmamaktadır. Doğum öncesinde seksten aldığınız hazzın aynı seviyede olması beklenir. Ancak duygusal olarak yaşayacağınız değişimler ve hormonlar sizi daha farklı düşünmeye itebilir. Özellikle artık bir anne olduğunuzdan dolayı düşünceleriniz her açıdan değişecektir. 

Eğer cinsel ilişkiden haz almıyorsanız veya canınız acıyorsa henüz iyileşmemiş olmanız muhtemeldir. Bu süreçte bir jinekolog veya psikolog ile görüşebilir ve problemlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sezaryen vücudu oldukça yoran bir ameliyattır. Tamamen iyileştiğinizde bile başlangıçta gözünüz biraz korkabilir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en önemli şey kendi sağlığınız olmalıdır. Eğer cinsellik sizi rahatsız ediyorsa partnerinize durumu aktarmaktan çekinmeyin.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise seks pozisyonudur. Rahat ettiğiniz ve yaralarınızın acımadığı bir pozisyon bulmanız önemlidir. Örneğin misyoner pozisyonu yaralarınıza baskı yapacağı için canınızı yakabilir.

Aklınızda tutmanız gereken bir başka konu da yeniden hamile kalmak. Doğum yaptıktan hemen sonra yeniden hamile kalmak mümkündür. Bu yüzden prezervatif veya doğum kontrol hapı kullanmalısınız. Aksi takdirde yeniden hamile kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yeni doğum yapmış emziren annelerde östrojen seviyeleri düşük olur. Bu da vajinal kuruluğa yol açabilir. Vajinal kuruluk ilerleyen dönemlerde azalarak geçmektedir. Ancak geçene kadar büyük problemlere yol açabilir. Bu tarz bir durumda kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz.

Yatakta Uzanan Çift

Sezaryen Sonra Cinsel İstekte Azalma Olur mu?

Sezaryen direkt olarak cinsel arzularınıza bir etkide bulunmaz. Ancak duygusal olarak yaşadığınız değişim ve hormon seviyelerinde dalgalanma sizi cinsellikten bir süre uzak tutabilir. Bu durumda cinselliğe yeniden ısınmanız için biraz zaman geçmesi gerekebilir. 

Cinsellikle sorun yaşamaya devam ediyorsanız ve zorlanıyorsanız jinekolog veya psikoloğunuzla iletişime geçmeniz size fayda sağlayabilir.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki İçin Tavsiyeler

Sezaryenden sonra cinsel ilişki konusunda hassas olmalısınız. Hem vücudunuzu hem de zihninizi birlikteliğe hazırlamalısınız. Bunu başarmak içinse tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Kegel Egzersizleri Yapın

Kegel egzersizleri kadınlar için büyük önem taşıyan bir egzersizdir. Yapması oldukça basittir ve yararlıdır. Kegel egzersizleri vajinal kaslara güçlendirdiğinden dolayı hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra yapılması tavsiye edilir. 

Terapiste Görünün

Duygusal halinizi kontrol etmenin ve yönetmenin en etkili yolu terapistlerdir. Çekincelerinizi, duygularınızı ve ruh halini anlamanızı sağlayacak etkili yöntemler için terapistinizle konuşmak size çok iyi gelebilir.

Kendinizi Zorlamayın

Cinsel birliktelik her zaman ilginizi çekmek zorunda değil. Bazen sadece uzanıp hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz. Sevişmem lazım diye düşünüp kendinizi zorlamanızın hiçbir manası yok. Bunun yerine kendinize zaman tanımak ve rahat zaman geçirmek için izin vermek size çok daha faydalı olacaktır.

Önce İyileşmeye Odaklanın

Sevişmek için acele etmenize gerek yok! Vücudunuzun iyileşmesi ve hamileliğin etkilerinin ortadan kalkmasını bekleyin. Aksi takdirde sevişmek size haz değil, acı getirebilir. Acele etmeden iyileşmeyi bekleyin ve kendinize iyi davranın.

Çift Yatakta Uyuyor

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sezaryen Sonra Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Sezaryen doğum sonrası hamile kalma riskiniz vardır. Bu yüzden korunmanız çok önemlidir. Korunmak için doğum kontrol hapı ya da prezervatif kullanabilirsiniz. Doğum kontrol hapı almadan önce jinekoloğunuzla görüşüp sizin için uygun olup olmadığını sormak isteyebilirsiniz.

Sezaryen sonrası cinsellik ne zaman başlar?

Sezaryen doğum yaptıktan sonra cinsellik için minimum 6 hafta beklemeniz tavsiye edilir. Gerekli durumlarda 8 haftaya kadar beklemek de isteyebilirsiniz.

Sezaryen sonrası ilişkide acı olur mu?

Doğum yöntemi fark etmeksizin ilk 1 – 2 ay cinsel ilişkide acı olabilir. Cinsel ilişkiye girmeden önce iyileşmeyi beklemeniz gerekmektedir. Ardından cinsel yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı olur mu?

Sezaryen doğum vücuda ağır bir yük bindirebilir. Bundan dolayı iyileşmek büyük önem arz eder. Eğer iyileşmeden cinsel ilişkiye girerseniz ağrı hissetmeniz çok normaldir. İyileşmenize rağmen ağrı hissediyorsanız doktorunuza danışmanız iyi bir fikir olabilir.