Microgynon Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Bir doğum kontrol hapı olan Microgynon, östrojen (etinil estradiol) ve progesteron (levonorgestrel) etken maddelerinin bir kombinasyonunu içerir. Yumurtlamayı baskılayarak, servikal mukusu kalınlaştırarak ve uterus astarında değişikliklere neden olarak hamileliği önlemeye yardımcı olur. Peki, Microgynon doğum kontrol hapı 2023'te ne kadar oldu? Mevcut fiyatlar yıl boyunca döviz kuruna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu sebeple güncel fiyatları takip etmeniz önemlidir. Bu yazımızda Microgynon doğum kontrol hapının yan etkileri, kullanımı ve fiyatı hakkında bilgiler topladık.

Microgynon Nedir Ne İşe Yarar?

Microgynon kullanımının çeşitli faydaları vardır. Doğru kullanıldığında, en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Cinsel aktiviteye müdahale etmez ve adet dönemlerini düzenlemeye ayrıca adet ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, Microgynon adet öncesi semptomları hafifletebilir. Microgynon, kombine oral kontraseptif olarak bilinen, ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları grubuna aittir. Gebeliği önlemek için birlikte çalışan östrojen ve progesteron hormonlarını içeren bir ilaçtır. Microgynon'daki hormonlar üç farklı şekilde etki gösterir ve yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını engelleyerek, sperm hareketini engellemek için servikal mukusu kalınlaştırarak ve döllenmiş bir yumurtanın rahime tutunmasını önlemek için iç zarı inceleyerek etki ederler. 

Microgynon, 21 adet bej renkli tablet içeren ambalajlarda sunulan bir gebelik önleyici ilaçtır. Her tablet kaplıdır. Microgynon içeriğinde aktif etken madde olarak 0,15 mg levonorgestrel ve 0.03 mg etinilestradiol bulundurur. Microgynon'un sığır kaynaklarından elde edilen laktoz monohidrat içerdiğine dikkat etmek önemlidir. Microgynon'un klamidya veya HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığına dikkat edilmelidir. Bu enfeksiyonları önlemek için prezervatif kullanımı gereklidir. Microgynon'un asıl amacı hamileliği önlemektir.

Microgynon Nasıl Kullanılır?

Hamileliği başarılı şekilde önleyebilmek amacıyla, Microgynon'un düzgün kullanımı için sağlanan talimatlara her zaman uymak önemlidir. Herhangi bir şüpheniz veya sorunuz varsa, doktorunuza danışmanız önerilir. Microgynon'un uygun kullanımı ve uygulama sıklığı şe şekildedir: 

İlaç, her biri haftanın belirli bir günü ile işaretlenmiş 21 hap içeren bir paket içinde sunulur. Tableti her gün aynı saatte almanız ve paketin üzerinde belirtilen haftanın belirlenen gününde almaya başlamanız çok önemlidir. Paket üzerinde gösterilen oklara uyulmalı ve 21 tabletin tamamı tüketilene kadar günde bir tablet alınması sağlanmalıdır. Tabletler bütün olarak yeterli miktarda su ile yutulmalı ve çiğnenmemelidir. 

Blisterdeki 21 hap bittikten sonra yedi gün tablet kullanımına ara verilmelidir. Bu arada yedi gün boyunca hapı kullanmamak önemlidir. Örneğin, paketteki son hap cuma günü alınırsa, sonraki paketteki ilk hap bir sonraki cumartesi günü alınmalıdır. Şeritteki son ilacı kullandıktan sonraki birkaç gün içinde regl benzeri bir çekilme kanaması meydana gelir. Bu kanama, bir sonraki şeritteki hapları almaya başlama zamanı geldiğinde devam edebilir. Ancak, haplar doğru bir şekilde alınmışsa ve bir sonraki şeride zamanında başlanmışsa, bu yedi günlük ara sırasında ek doğum kontrol yöntemi kullanmaya gerek yoktur. İlacı kullanmayarak yedi gün geçirdikten sonra kanama devam etse bile bir sonraki şeride başlanmalıdır. Bir sonraki şeride her zaman zamanında ve haftanın aynı gününde başlamak önemlidir. Bu talimatlara uyarak ve Microgynon'u doğru şekilde kullanarak gebeliği önleme olasılığı oldukça yükselir.Microgynon Nasıl Kullanılır?

Microgynon Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Microgynon doğum kontrol hapı, her ilaçta olabileceği gibi belli durumlara sahip kişiler tarafından kullanılamaz. Alerji ve birtakım hastalıkların öne çıktığı bu koşullardan herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Doktorunuz durumunuza hangi doğum kontrol yöntemlerinin daha uygun olduğunu sizinle paylaşacaktır.

Microgynon, derin ven trombozu yani bacak damarının tıkanması, pulmoner emboli yani kanı kalpten akciğere taşıyan damarlarda bir kan pıhtısı ile tıkanması veya vücudunuzun herhangi bir yerinde pıhtı öyküsü varsa kullanılmamalıdır. Kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir hastalığınız varsa da bu ilaçtan kaçınılmalıdır. 

Ek olarak, uzun süreli hareketsizliğe neden olacak bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa, kalp krizi veya inme geçirdiyseniz, geçmişte felç geçirdiyseniz Microgynon kullanılmamalıdır. Atardamarlarınızdaki pıhtı seviyesini etkileyebilecek çok yüksek kan basıncı, kanda çok yüksek yağ düzeyi, damarlarınızı etkilemiş bir şeker hastalığı veya hiperhomosisteinemi yani hem atardamar hem de toplardamarda kan pıhtısına neden olabildiği kanıtlanmış tek kalıtımsal risk faktörüne sahipseniz ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Yani genel olarak kanın pıhtılaşmasıyla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarsa veya bu durumla ilgili bir sorunu geçmişte yaşamışsanız, ilacı kullanmamanız gerekir.

Görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük veya his kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği migreniniz varsa veya geçmişte olduysa Microgynon kullanılmamalıdır. 

Karaciğer hastalığınız varsa veya geçmişte olduysa, ombitasvir, paritaprevir veya dasabuvir içeren herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya kronik hepatit C hastalığını tedavi etmek için kullanılan antiviral ilaçları kullanıyorsanız, Microgynon'dan kaçınılmalıdır. 

Ayrıca, meme kanseriniz varsa veya geçmişte olduysa, "auralı migren" olarak adlandırılan bir migren türü, ciddi karaciğer hastalığı, teşhis edilemeyen vajinal kanama, hamilelik veya hamilelik riski varsa; Microgynon'un içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjiniz Microgynon kullanmanız önerilmez. Sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi sorun veya hastalık hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz çok önemlidir. Bu durumlar dışında Microgynon doğum kontrol hapının güvenilirliği hakkında sorularınız mevcutsa eczacınız veya doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.Microgynon Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Microgynon Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer ilaçlar gibi Microgynon da içeriğindeki maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir şiddetli veya uzun süreli yan etki fark ederseniz veya genel sağlık durumunuzda Microgynon kullanımına atfedilebileceğinden şüphelendiğiniz herhangi bir değişiklik gözlemlerseniz, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Seyrek olarak görülen ancak gözlemlenmesi durumunda ilacı kullanmayı durdurmanız ve derhal doktorunuza bildirmeniz veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmanızı gerektirecek Microgynon yan etkiler mevcuttur. Bunlar oldukça yakından takip edilmeli ve bir sağlık çalışanı desteğiyle tedavi sürecine gidilmelidir. Zararlı kan pıhtılarının vücudun herhangi bir yerinde baş göstermesi sonucunda bu yöntemleri kullanmanız gerekmektedir. 

Kan pıhtılarının yaygınca gözlemlendiği vücut bölümleri; bacak veya ayaklar, akciğerler, karaciğer, mide, bağırsak, böbrek veya gözlerdir. Ayrıca kalp krizi, inme veya geçici istemik ataklar olarak bilinen mini inme ya da geçici inme benzeri belirtiler mevcutsa acil tıbbi destek almanız gerekir. Gözlemlenebilecek ekstra kan pıhtısı belirtileri için ilacın prospektüsünü okuyabilir veya sağlık hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Microgynon’un en yaygın görülen yan etkileri ise mide bulantısı, karın ağrısı, bağ ağrısı, göğüslerde ağrı ve hassasiyettir. Bunlara ilave olarak kilo alma, depresif duygu durumları gözlemlenmesi veya bunların artışa geçmesi, duygu durumunun stabil olmaması gibi yan etkiler gösterilebilir. Bu durumların gözlemlenmesi halinde endişelenecek olursanız eczacınız veya doktorunuzla sorularınızı paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023

Microgynon doğum kontrol hapı ile ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de maliyeti ile ilgilidir. 2023 yılı temmuz ayı itibariyle Microgynon doğum kontrol ilacının fiyatı 228 TL'dir. Bununla birlikte, sürekli değişen kurlarından etkilendiği için Microgynon fiyatının yıl boyunca potansiyel dalgalanmalara maruz kaldığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle, ilacın fiyatındaki olası güncellemelerden haberdar olmak çok önemlidir.Microgynon Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar 2023?

Doğum kontrol haplarının fiyatları sürekli olarak değişmektedir. Güncel fiyatlarla ilgili bilgi almak için eczacınıza danışabilirsiniz.

Eczanede Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar?

Eczanelerde doğum kontrol ilaçlarının fiyatları Temmuz 2023’ten itibaren 200-300 TL arasında değişmektedir.

Microgynon Devlet Karşılıyor Mu?

Hayır, Microgynon ilacının ödenmesi için SGK hiçbir şekilde teminat sağlamaz.

Microgynon Fiyatı Ne İşe Yarar?

Microgynon, fiyatı 2023 yılı temmuz ayından itibaren 228 TL olarak güncellenmiş etkili bir doğum kontrol hapıdır.