Bebeklere Et ve Tavuk Kaçıncı Ayda Verilir?

Bebeklere Et ve Tavuk Kaçıncı Ayda Verilir?

Et, bebeğinizin büyürken ihtiyaç duyduğu, kolayca emilen demir ve çinko kaynaklarını içerir. Bebeğinizin 6 aydan sonra anne sütünden başka demir kaynaklarına da ihtiyacı vardır. Et, bebeğinizin yiyecek listesinde besleyici ve harika bir seçenektir. Kırmızı ve beyaz etleri uygun kıvama getirip bebeğinize verebilirsiniz. Bebeğiniz katı yiyecekler yemeye başladığında, yani yaklaşık 6 aylıkken, çok ince, pürüzsüz bir kıvama gelene kadar püre haline getirilmiş eti yiyebilir. Bazı bebekler eti meyveler ve sebzeler kadar sevmezler. Bu durumda bebeğinizin sevdiği meyveyi veya sebzeyi püre haline getirip et ile karıştırabilirsiniz. Bebeklere et ve tavuk yedirme, bebeklere et ne zaman verilir konularını ve açıklamalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Et ve Tavuk Yiyebilir?

Bebekler ek gıdaya başladığında ‘bebeğe et tavuk ne zaman verilir’ akla gelen ilk sorulardandır çünkü et son derece besleyici bir besindir. Farklı etler farklı besin profillerine sahiptir. Genel olarak et, tüm organ sistemlerinin düzgün büyümesi, gelişmesi, dokuların bakımı ve onarımı için gerekli olan mükemmel bir protein kaynağıdır. Bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken katı gıdayla beslenmeye başlar ve bu süreçte bebeğinizi etle tanıştırabilirsiniz. Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etleri kesinlikle bebeğinize vermemelisiniz. Çoğu bebek 6. ayda katı gıdaya başlayıp et tüketebilse de her bebek aynı değildir. Bu süreci doktorunuzla birlikte yönetmek önemlidir.

Bebeklere 6. aydan itibaren et verebilirsiniz denildiğinde ebeveynler beyaz etin de sürecini merak edebilir ve tavuk eti bebeklere ne zaman verilir sorusu akıllarda belirebilir. Bebeklere tavuk yedirmek için farklı bir zaman dilimine ihtiyacınız yoktur, tavuk yedirmeye et ile aynı anda başlayabilirsiniz. Peki bebeklere tavuk nasıl yedirilir, et nasıl yedirilir? Aşağıdaki başlıklarda bu konuyu detaylıca inceleyeceğiz.

Et ve tavuk suyunun da bebeğinize birçok faydası bulunur. Peki, bebeklere et ve tavuk suyu ne zaman verilir? Veya bebeklere tavuk suyu çorbası yapılır mı?  Bebekler ek gıdaya geçtiğinde bebeğinize et ve tavuk suyu verebilirsiniz fakat her bebek farklıdır, bu gıdaları bebeğinizin beslenmesine eklemeden önce doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

Bebeğiniz İçin Eti ve Tavuğu Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Bebeğinize et hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise bebeğinizin yaşına uygun boyuta getirilmiş et vermektir. Bebeğinizin et yemeye hazır olup olmadığını ve herhangi bir özel diyet gereksinimi olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Ete başlarken, bebeğinizin yutmasını ve sindirmesini kolaylaştırmak için püre veya ezilmiş etlerle başlayabilirsiniz. Zararlı bakterileri yok etmek için etin tamamen piştiğinden emin olmalısınız.

Bebeklere et yedirmenin yolları: bebeğinizin sevdiği meyveler veya sebzelerle püre hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz 4 aylıkken ek gıdaya başlamak için henüz erkendir fakat doktorunuza danışarak 4 aylık bebeğe ek gıda neler verilebilir diye sorabilirsiniz. Bebeklere tavuk ne zaman verilir? 6 aylık bebeğe tavuk eti verilir mi? 7 aylık bebek tavuk eti yer mi? 8 aylık bebeğe tavuk eti verilir mi? 8 aylık bebeğe tavuk verilir mi? 9 aylık bebeğe tavuk eti verilir mi? Bu sorulara en iyi cevabı doktorunuz verebilecektir, çünkü bebeğinizin kilosuna, boyuna ve alerji geçmişine dayanarak en sağlıklı sonuca ancak doktorunuz ulaşabilir. Her bebek birbirinden farklıdır ve beslenme süreçlerinin birbirinden farklı gelişmesi oldukça normaldir, bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz en iyisidir.

Altı Aylık Bebeğiniz İçin Et Nasıl Hazırlanır?

Eti bebeğinize püre olarak servis ederek bebeğinizin etin tat ve besleyiciliğinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz etin tadını sevmez ise bu püreye bebeğinizin sevdiği meyve ve sebzeleri de karıştırarak bebeğinize sevdirebilirsiniz. 

Dokuz Aylık Bebeğiniz İçin Et Nasıl Hazırlanır?

Dokuz aylık bebeğiniz için eti çok ince dilimlenmiş hale getirebilirsiniz veya eti didikleyebilirsiniz. Etin çok yumuşak olduğundan da emin olmasınız. Ayrıca köfteyi ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesebilirsiniz.

On İki Aylık Bebeğiniz İçin Et Nasıl Hazırlanır?

On iki aylıkken bebekler genellikle püre haline getirilmiş gıdalardan daha katı dokulu gıdalara geçiş yapmış olurlar. Bebeğiniz yumuşak ve lokma büyüklüğünde et parçalarını çiğneyip yiyebilir. Bebeğinizin kolayca alıp yemesini sağlamak için pişmiş eti parmak büyüklüğünde şeritler veya küçük parçalar halinde kesip verebilirsiniz. On iki aylık bebeğiniz için et hazırlarken, güvenli, çiğnemesi kolay, yaşına ve gelişim aşamasına uygun olarak hazırlamanız önemlidir.Bebeğiniz İçin Eti Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Bebekler İçin Et ve Tavuk Sağlıklı Mı?

Et uygun yaşta verildiğinde ve güvenli bir şekilde hazırlandığında bebeğin diyetine sağlıklı bir katkı olabilir. Katkı maddesi içermeyen işlenmemiş etleri, bebeğiniz katı gıdaya başladıktan sonra beslenme planına ekleyebilirsiniz. Et, bebeğinizin protein ihtiyacını karşılaması açısından önemli bir besindir. Aynı zamanda demir, çinko, b12 vitamini ve sağlıklı yağlar içerdiği için besleyici ve sağlıklıdır. Bebeğinizi etle tanıştırırken, bireysel ihtiyaçlarını, ailede gıda alerjisi geçmişi olup olmadığını ve katı gıdaları çiğneme ve sindirme yeteneklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Herhangi bir yeni gıdada olduğu gibi, küçük miktarlarla başlayarak herhangi bir yan etki olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Bu süreci doktorunuzla birlikte yönetmelisiniz.

Bebeğinize et verirken dikkat etmeniz gereken şeylerden bazıları ise işlenmiş etlerden uzak durmak, eti hazırlarken tuz eklememek ve etin tamamen piştiğinden emin olmaktır.

Et ve Tavuk Bebeklerde Alerji Yapar Mı?

Etin bebeklerde alerji yapması sık görülen bir durum olmasa da süte alerjisi olan bazı çocukların ete de alerjisi olabilir. Bu nedenle, bebeğinizin süte alerjisi olduğunu biliyorsanız, beslenmesine et eklemeden önce bebeğinize et alerjisi testi yaptırıp yaptırmamanız konusunda doktorunuzla konuşmalısınız ve onun tavsiyelerine uymalısınız.

Tabii ki, alerjilerin daha az olduğu yiyeceklerde bile, özellikle bir yiyeceği ilk kez servis ederken olası bir reaksiyon belirtilerini izlemekte her zaman fayda vardır. Bebeğiniz yemeğini yediği anda veya yedikten sonra bir veya iki saat içinde şunları yaşarsa gıda alerjisi olabilir:

 • Kaşıntı
 • Cilt, dudak veya dil şişmesi
 • Hapşırma
 • Hırıltılı
 • Boğaz gerginliği veya yutma güçlüğü
 • Bulantı, kusma, mide ağrısı veya ishal
 • Nefes almada zorluk

Çocuğunuz alerjik reaksiyon belirtileri yaşarsa hemen doktorunuzu aramalısınız. Vücudun birden fazla bölgesi etkilenirse alerjik reaksiyon daha şiddetli veya hayatı tehdit edici olabilir.Bebekler İçin Et Sağlıklı Mı?

Bebekler Ve Küçük Çocuklar İçin Et ve Tavuk Yemeği Tarifleri

Bebekler ve küçük çocuklar için et tarifleri, sağlıklı ve besleyici besinleri onların diyetine eklemek için harika bir yol sağlar. Bebekler ve küçük çocuklar için uygun olan bazı lezzetli tarifler:

Bebeklere tavuklu tarifler arıyorsanız aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz:

Haşlanmış Tavuk Püresi:

Malzemeler:

 • 1 küçük tavuk göğsü
 • 1 su bardağı sebze suyu veya su
 • 1 patates, soyulmuş ve doğranmış
 • 1 havuç, soyulmuş ve doğranmış

Hazırlanışı:

 • Tavuk göğsünü sebze suyu veya suyla bir tencereye koyun ve pişirin. Piştikten sonra tavuk etini iyice ezin veya püre haline getirin.
 • Aynı tencereye doğranmış patates ve havuçları ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin.
 • Haşlanmış tavuk püresini sebzeli püre ile birlikte iyice karıştırın. İstediğiniz kıvamı elde etmek için gerekirse biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Bebekler Ve Küçük Çocuklar İçin Et Tarifleri

Bebekler ve küçük çocuklar için uygun bir kırmızı et yemeği tarifi:

Sebzeli Kırmızı Et Yemeği:

Malzemeler:

 • Dana kuşbaşı et
 • 1 adet patates, küp şeklinde doğranmış
 • 1 adet havuç, halka şeklinde dilimlenmiş
 • 1 adet domates, kabuğu soyulmuş ve küp doğranmış
 • 1 su bardağı su veya et suyu
 • Zeytinyağı

Yapılışı:

 • Orta boy bir tencerede yağı ısıtın. 
 • Kuşbaşı dana etini ekleyin ve etlerin rengi dönene kadar orta ateşte pişirin. 
 • Dilimlenmiş havuçları ve küp doğranmış patatesleri tencereye ekleyin. Birkaç dakika karıştırarak pişirin.
 • Kabuğu soyulmuş ve küp doğranmış domatesleri ekleyin, karıştırın ve su veya et suyunu da ekleyin.
 • Tencerenin kapağını kapatın ve yemeği orta ateşte pişirin. Etler ve sebzeler yumuşayana kadar ara sıra karıştırarak yaklaşık 25-30 dakika pişirin. Etin tamamen piştiğinden emin olun.
 • Yemeğinizi biraz soğutun ve ardından blendırdan geçirerek püre haline getirin veya çocuğunuzun yaşına uygun şekilde doğranmış yemeği servis edin.

Tarifleri hazırlarken daima taze ve sağlıklı malzemeler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin ve küçük çocuğunuzun yaşına uygun besinleri seçerek onların beslenme ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmalısınız. Yeni bir yiyeceği bebeğinize tanıtırken dikkatli olmalısınız. Herhangi bir şüphe durumunda, doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde Et ve Tavuk Tüketimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebekler tavuk eti yiyebilir mi?

Evet, bebeğiniz 6.aydan sonra tavuk eti tüketebilir. Bebekler için sağlıklı bir protein kaynağıdır. Bebeğinizin yaşına uygun boyutlara getirip bebeğinizin beslenmesine ekleyebilirsiniz.

7 aylık bebeğe tavuk eti nasıl verilir?

7 aylık bebeğe tavuk eti nasıl verilir diye merak ediyorsanız, yukarıdaki başlıklardan tariflerimiz ve bilgilendirmelerimize ulaşabilirsiniz. 7 aylık bebeğe tavuk eti verilir mi? 7 aylık bebek tavuk eti yer mi? diye düşünüyorsanız bebeğinize vermeden önce bebeğinizin doktoruyla görüşmeniz en doğru yol olacaktır.

Bebeklere nasıl et verilir?

Bebeğinizin yaşına göre tariflerle bebeğinize et vermelisiniz. 6 aylık bebekler püre halinde yerken 9 aydan büyük bebekler daha taneli tüketebilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, etin tamamen piştiğinden emin olmalısınız. 

Bebekler haftada ne kadar et yemeli?

Bebeğinizin yaşına ve beslenme şekline göre değişir. Bu konuyu doktorunuza danışıp onun önerisiyle bir beslenme rutini oluşturmanız en doğrusu olacaktır.