Slime Nasıl Yapılır? Slime Malzemeleri Neler?

Slime Nasıl Yapılır? Slime Malzemeleri Neler?

Çocuk gelişiminde oyunların ve oyuncakların önemi oldukça büyüktür. Çocukların çeşitli kas gruplarının güçlenmesine yardımcı olan oyuncaklardan biri de slimedır. Özellikle son yıllarda giderek popülerleşen bir oyuncak olan slimelar, farklı renklerde ve özelliklerde bulunabilir. Farklı etkinliklerin yapımında kullanılan ve çocukların hayal gücünün gelişmesine yardımcı olan slimelar, evde de birkaç dakika içinde hazırlanabilir. Peki, evdeki malzemelerle slime yapımı nasıl olur? Evde slime yapımı için gerekli malzemeler nelerdir? Bu konuya dair bilmemiz gereken tüm noktaları içeriğimizin devamında bulabilirsiniz!

Slime Nedir?

İlginç ambalaj tasarımları ve geniş seçenek yelpazesine sahip renkleriyle öne çıkan slime nedir sorusu sıkça sorulmaktadır. Slime, bir çeşit oyun hamurudur. Alışılagelmiş oyun hamurlarına kıyasla daha sıvı bir yapıya sahip olan slimelar, jöle benzeri bir kıvamdadır. Farklı renklerde bulunabilen ve kimi zaman simler ya da baloncuklarla birleştirilebilen slime çeşitleri, çocukların severek oynadığı oyuncaklardan biridir. Bu ürünler kutusunda kapalı şekilde muhafaza edilmelidir.Slime Nedir?

Slime Kullanmanın Çocuk Gelişimindeki Önemi

Çocukların çeşitli beceriler edinmesi ya da edindikleri becerileri pekiştirmesi için oynanan oyunlara ve bu oyunlarda kullanılan oyuncaklara özen gösterilmesi gerekir. Oyun hamuru ve slime gibi oyuncaklar, çocukların el ve parmak kaslarını güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Küçük el kaslarının ve tendonların gelişimi üzerinde pozitif etkileri olan slimeın kullanımı sayesinde çocuklar kalemi daha doğru şekilde tutabilir ve bu sayede daha muntazam yazı yazabilir, boyama yapabilir. Bununla birlikte çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi için de bu oyuncaklardan faydalanılabilir. El ve göz koordinasyonunun pekişmesi konusunda da slime faydalı bir oyuncaktır. 

Slime ve oyun hamuru gibi şekillendirilebilen oyuncaklar çocukların hayal gücünün gelişmesi için de oldukça yararlıdır. Aynı zamanda slime, kendine has yapısı sayesinde çocukların stres atıp sakinleşmesine de yardımcı olan bir oyuncaktır. Araştırmalara göre slime ile oynayan çocuklar, negatif enerjilerini boşaltabilecekleri bir alan kazandıkları için duygusal gelişim konusunda da pozitif yönde etkilenir.

Yapılan araştırmalar, slime ile oynayan çocukların konstantrasyon süresinde ve başarısında da olumlu artışlar saptamıştır. Buna göre slime kullanan çocuklar, günlük işlerine de daha konsantre şekilde yaklaşabilme becerisi edinir.

Hazır Slimeların Tehlikeleri

Çocuklarının sağlığını ve mutluluğunu önceleyen ebeveynler, yeni çıkan ürünlerin güvenliğini sorgulama eğilimindedir. Dolayısıyla son yıllarda giderek popülerleşen oyuncaklardan olan slime çocuklara zararlı mı sorusu da sıkça sorulmaktadır. Slime çeşitleri, birçok farklı markanın etiketi altında satışa sunulmaktadır ancak ürün seçimi yaparken markaya değil içerik hakkında bilgi veren arka etikete bakılması gerekir. Petrokimyasal içerik barındıran slimelar, sağlık açısından zararlı olabilir. Bununla birlikte slimelarda kullanılan renklendiricilere de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü birçok ebeveyn satın aldıkları slimeın çocuklarının ellerini boyadığını, yüzeylerde renkli izler bıraktığını belirtmektedir. Özellikle küçük çocuklar çevrelerini keşfetmek için dokunma ve tatma isteği içindedir. Dolayısıyla zararlı renklendiriciler ve sert kimyasal maddeler içeren slime çeşitleri çocuk sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkilere sebep olabilir. 

Kırtasiyelerde ve marketlerde satılan oyuncak slimelara güven duymayan ebeveynler, evde slime tariflerine yönelir ancak birçok evde slime tarifinin içinde solunması dahi oldukça zararlı olan "boraks" maddesi yer alır. Slimeın kendine has yapısını almasını sağlayan ve yapışmayı engelleyen boraks, kendini ishal ve kusmayla belli eden zehirlenmelere yol açabilir. 

Hijyenik ortamda üretilmeyen ve ambalajlama sırasında gerekli önlemler alınmayan slimelar, hızla bozulabilir. Bu durumda çocukların cilt sağlığı açısından büyük tehdit oluşturan slimelar egzamaya ve deri döküntüsüne yol açabilir.Hazır Slimeların Tehlikeleri

Evde Slime Tarifleri

Çeşitli markalar tarafından piyasaya sunulan slime ürünlerinin içeriği merak konusu olduğundan dolayı ebeveynler evde slime nasıl yapılır sorusuna başvurur. Çocukları için güvenli bir oyuncak sunmak isteyen ebeveynler açısından her evde bulunan malzemelerle slime hazırlamak mümkündür. Üstelik ebeveynleriyle eğlenceli bir "deney" gerçekleştirmek, çocuklar için keyifli bir deneyim olabilir. Ancak evde hazırlanan slimeların dayanıklılık süresi, diğer slimelara kıyasla daha kısadır. Kullanım sonrasında kapaklı kapta saklandığında ortalama 2 gün dayanabilen ev yapımı slimelarla oynamadan önce ve sonra çocukların ellerinin yıkanması ve oyun oynanacak yüzeyin temizlenmesi sağlık için oldukça önemlidir. Çocuğunuzun gelişimine destek sağlayacak ve onu eğlenceli bir yolculuğa çıkaracak evde kolay slime tarifi seçeneklerini derledik.

Sıvı Sabunla Evde Slime Yapımı

Evde slime tarifleri arasında belki de en kolayı sıvı sabunla yapılan slimedır.

Malzemeler 

-kapaklı bir kap

-2 çorba kaşığı sıvı sabun

-isteğe bağlı 2 damla gıda boyası

-1 çay kaşığı karbonat

-kaşık

Hazırlanış

Kapaklı kabın içine 2 çorba kaşığı sıvı sabun ve 1 çay kaşığı karbonat eklenir. İsteğe bağlı olarak 2 damla gıda boyası eklenebilir. Karışım çırpıldıktan sonra kabın kapağı kapatılır ve 1 saatliğine buzluğa konur. Bir saatin ardından dışarı çıkarılan karışım, kıvam alana kadar elle yoğurulur.

Duş Jeli ve Mısır Nişastasıyla Evde Boraksız ve Tutkalsız Slime Yapımı

Boraksın çocuk sağlığı üzerindeki zararlı etkileri göz önünde bulundurulduğunda yapışma engelleyici ve kıvam sağlayıcı diğer maddelere yönelmek daha doğru bir tercih olur. Bu bağlamda duş jeli ve mısır nişastasıyla hazırlanan pratik slime tarifi tercih edilebilir.

Malzemeler

-kase

-2 yemek kaşığı duş jeli

-2 yemek kaşığı mısır nişastası

-kaşık

-isteğe bağlı sim ya da gıda boyası

Hazırlanış

Kasenin içine 2 yemek kaşığı duş jeli ve 2 yemek kaşığı mısır nişastası eklenir. Karışım kıvam alana kadar karıştırılır. Renkli slime hazırlamak isteyenler karışıma birkaç damla gıda boyası ilave edebilir. Karışım elde akmadan tutulabilecek kıvama geldiğinde elle yoğurulur. Yoğurma işlemi, karışım oyun hamuruna benzer kıvam alana kadar devam etmelidir.Duş Jeli ve Mısır Nişastasıyla Evde Boraksız ve Tutkalsız Slime Yapımı

Şampuanla Evde Slime Yapımı

Evdeki malzemelerle kolay slime tarifi arayan ebeveynler, şampuanla hazırlanan slime tarifine de başvurabilir. 

Malzemeler

-kapaklı bir kap

-2 çorba kaşığı şampuan 

-1 tatlı kaşığı esmer şeker

-kaşık

Hazırlanış

2 çorba kaşığı şampuan, kapaklı kaseye dökülür. Ardından 1 tatlı kaşığı esmer şeker eklenir. Karışım, şekerler pürüzsüz hale gelene kadar çırpılır. Ardından kabın kapağı kapatılır ve karışım buzlukta 1 saat bekletilir. Bir saatin sonunda buzluktan alınan karışım, kıvam alana kadar yoğurulur elle yoğurulur. 

Bulaşık Deterjanıyla Evde Slime Yapımı

Bulaşık deterjanı da her evde bulunan kolay ulaşılabilir bir malzemedir ve evde slime yapmak için kullanılabilir.

Malzemeler

-kapaklı bir kap

-2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

-yarım çay kaşığı karbonat 

-1 tatlı kaşığı esmer şeker

-kaşık

Hazırlanış

2 çorba kaşığı bulaşık deterjanı kaba alınır ve ardından üzerine yarım çay kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı esmer şeker eklenir. Karışım, şekerler eriyene kadar çırpılır. Ardından kabın kapağı kapatılır ve karışım buzlukta 1 saat bekletilir. Bir saatin sonunda buzluktan çıkarılan karışım, kıvam alana kadar elle yoğurulur. 

Tıraş Köpüğüyle Evde Slime Yapımı

Her evde bulunan malzemelerden biri olan tıraş köpüğü sayesinde "pofuduk slime" yapmak mümkündür. Yaygın kullanılan slime kıvamından farklı bir dokuya sahip olan ve çocuklar için ilginç bir deneyim sunan bu slime için malzemeler ise oldukça basittir.

Malzemeler

-kapaklı bir kap

-2 pompa tıraş köpüğü

-1 tatlı kaşığı diş macunu

-kaşık

-isteğe bağlı sim

Hazırlanış

Kapaklı kasenin içine 2 pompa tıraş köpüğü sıkılır ve köpük, krem şanti kıvamına gelene kadar kaşıkla çırpılır. Ardından kasenin içine 1 tatlı kaşığı diş macunu eklenir ve karışım çırpılır. İsteğe bağlı olarak karışıma sim ilave edilebilir. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra kabın kapağı kapatılır ve karışım 1 saat buzlukta bekletilir. 1 saat sonra buzluktan alınan kap, 1 gün boyunca dışarıda bekletilir. Ardından kabın kapağı açılır ve karışım, oyun hamuruna benzer kıvama gelene kadar yoğurulur.Tıraş Köpüğüyle Evde Slime Yapımı

Slime Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şampuandan Slime Olur Mu?

Şampuanla slime yapmak mümkündür. Bunun için 2 çorba kaşığı şampuan ile 1 tatlı kaşığı esmer şeker kapaklı bir kapta kıvam alana kadar çırpılır ve kap 1 saatliğine buzluğa konur. Ardından karışım, oyun hamuruna benzer kıvama gelene kadar elle yoğurulur.

Evde Basit Slime Nasıl Yapılır?

Evde basit slime yapmak için şampuan, duş jeli, sıvı sabun, tıraş köpüğü ve diş macunu gibi temizlik maddeleri; karbonat ve esmer şeker kullanılabilir.

En Kolay Slime Malzemeleri Nelerdir?

En kolay slimeı hazırlamak için 2 çorba kaşığı sıvı sabun 1 tatlı kaşığı karbonatla çırpılır ve karışım 1 saatliğine buzluğa konur. Ardından karışım, oyun hamuruna benzer kıvam alana kadar elle yoğurulur.

Slime İçin Hangi Tutkal Kullanılır?

Slime hazırlamak için su bazlı tutkal kullanılması önerilir.