Sıkça Sorulan Sorular
Bebeklere özel Hayat Su ürününün içerisindeki su ürün, Sakarya kaynağımızdan çıkan ve el değmeden kaynağında şişelenen diğer ürünlerimizle (Hayat Su Pet ve Hayat Damacana ile) tamamen aynıdır.
Bebeklere özel Hayat Su da kaynağında el değmeden şişelenmiştir. Diğer ruhsatlı doğal mineralli su ve doğal kaynak suyu markaları da aynı şekilde kaynaklarında el değmeden şişelenmektedir.
Diğer ürünlerden farklı olarak yeni bebeği olan annelerin ek hijyen hassasiyetini göz önünde bulundurarak çifte korumalı kapak ile üretilmiştir. Bebeklerin direkt Hayat Su şişesinden tüketebilmeleri için her pakette iki adet suluk hediyesi bulunmaktadır. Anneler paketten çıkan sulukları kaynattıktan veya sterilize ettikten sonra rahatlıkla bebeklerine Hayat Su şişesinden su içirebilirler.
Hayat Su, ürünlerini en üstün kalitede, hijyenik ve sağlıklı olması prensipleriyle üretmek ve tüketicisine sunmak için, üretim ve tedarik zincirinde uluslararası standartlarda teknolojik yatırımlar yapmıştır. Hayat Su, ayrıca kaynaklarının su aldığı havzaların çevre temizliğine özellikle çok önem vermektedir.
Doğal kaynak sularının ve özellikle doğal mineralli suların farklı çeşitlerinde mineral miktarları farklıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı Bilimsel Komisyonu değerlendirmesine ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zeki Karagülle tarafından Sakarya’da üretilen Hayat Doğal Mineralli Su ile yapılan araştırmaya göre; Hayat Su, sodyum diyetine uygun, doğal, dengeli ve düşük mineralli yapısı ile bebeklerin ilk 6 aydan sonra sağlıklı beslenmelerinin bir parçası olarak tüketimi açısından uygundur.
Bebeklere özel Hayat Su ürünü yeni bebeği olan annelerin ek hijyen hassasiyetini göz önünde bulundurarak çifte korumalı kapak ile üretilmiştir. Kapakların üzerindeki güvenlik bandı ve özel korumalı olan kapaklar ile anneler, kapağı ilk olarak açtıklarından emin olacaklar, hem de marketlerde saklama koşullarından oluşabilecek olan kapaklarda tozlanma riskini de azaltılmış oluyor. 6’lı paketlerde hediye verilecek olan suluk kapakları da, Hayat Bebek şişelerine kolayca takılıyor ve 6 – 24 ay arasında bebeklerin Hayat Bebek şişelerinden suyu rahatça ve pratik olarak tüketebiliyor olacaklar.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önermektedir. Hayat Su da bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. 6 aydan sonra bebeğinizin ihtiyacı olduğu her anda Hayat Su’yu bebeğinize güvenle içirebilirsiniz. Hayat Su doğal dengeli mineral yapısı ve özel korumalı ambalajıyla bebeğinizin güvenle tüketimi için uygundur.

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilimsel Komisyonu değerlendirmesine ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zeki Karagülle tarafından Sakarya’da üretilen Hayat Doğal Mineralli Su ile yapılan araştırmaya göre; Hayat Su, sodyum diyetine uygun, doğal, dengeli ve düşük mineralli yapısı ile bebeklerin ilk 6 aydan sonra sağlıklı beslenmelerinin bir parçası olarak tüketimi açısından uygundur.

Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre tüketmesi gereken suyun nitelikleri kaynağının özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle bebeğinize sunacağınız suyun uygunluğuyla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.

Doğal kaynak sularının ve özellikle doğal mineralli suların farklı çeşitlerinde mineral miktarları farklıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı Bilimsel Komisyonu değerlendirmesine ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zeki Karagülle tarafından Sakarya’da üretilen Hayat Doğal Mineralli Su ile yapılan araştırmaya göre; Hayat Su, sodyum diyetine uygun, doğal, dengeli ve düşük mineralli yapısı ile bebeklerin ilk 6 aydan sonra sağlıklı beslenmelerinin bir parçası olarak tüketimi açısından uygundur.

Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre tüketmesi gereken suyun nitelikleri kaynağının özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle bebeğinize sunacağınız suyun uygunluğuyla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğinizin altıncı aydan sonra şişelenmiş suyu kaynatılmadan içmesinde sakınca yoktur. Bebekler için Hayat Su, ekstra hijyenik nitelikleri ile bu konuda güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Bu nedenle de zararı olmaz.
Tüm dünyada eğer musluk suyu veya şebeke suyu kullanılıyorsa, suyun bebeklere verilmeden önce kaynatılması önerilir. Bu, suyun içindeki mikrobiyolojik içeriğin ısı etkisiyle yok edilmesi amacıyla yapılır. Özellikle bu öneri ilk bir yıl içinde çok önemlidir. Ancak şişelenmiş sular, Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygunlukları dikkate alınarak mikrobiyolojik olarak belirlenmiş kriterlere uygunluk gösterdikleri için altıncı aydan sonra kaynatılmadan da kullanılabilirler. (Prof.Dr.Benal Büyükgebiz)
Bebeklere özel Hayat Su ürünü ile satılan suluğu, bebeğinizin sağlığı için kullanmadan önce kaynar suda 5 dk kaynatılması önerilmektedir. Suluk, sterilizasyon makineleri için uygundur.
Bulaşık makineleri suluğun üzerindeki kirleri giderir ancak steril olmasını sağlamaz. Suluğun dizaynı sebebiyle bulaşık makinesinde yıkanması yerine kaynar suda 5 dk kaynatılması veya sterilizasyon makinesinde sterile edilmesi daha uygun olacaktır.
Bebeklere özel Hayat Su ürünü ile satılan suluğu, bebeğinizin sağlığı için kullanmadan önce kaynar suda 5 dk kaynatılması önerilmektedir. Suluk, sterilizasyon makineleri için uygundur. Suluk aparatı yaklaşık 6 defa kaynatılmaya uygundur.
6 kereden fazla kaynatılan suluğun yapısında deformasyon meydana gelebilir, bu sebeple suluğu şişe üzerine adapte etmek zorlaşabilir.
Bebeklere özel Hayat Su ürünü ile satılan suluğu, sterilizasyon makineleri için uygundur.
Bebeklere özel Hayat Su ürününün içerisindeki su, Sakarya kaynağımızdan çıkan el değmeden kaynağında şişelenen diğer ürünlerimizle (Hayat Su Pet ve Hayat Damacana Su) tamamen aynıdır. Bebeklere özel Hayat Su ürününü Sağlık Bakanlığı’ndan onaylandığı gibi tüm Hayat Su ürünleri gibi el değmeden şişelenmektedir.
Bebeklere özel Hayat Suyu bebeğiniz için mama hazırlarken kaynatmadan kullanabilirsiniz. (Prof. Dr. Benal Büyükgebiz) Eğer hazırladığınız mama su ile hazırlanacak bir hazır kuru mama ise çocuk beslenme uzmanlarının ve doktorların önerilerine ve üretici firmanın hazırlama talimatına uymalısınız. Eğer kendiniz bir mama hazırlıyorsanız, sağlıklı mama hazırlama koşulları için uzman doktorunuza danışınız.
Bebeklere özel Hayat Suyun bebeğiniz için ilaç veya süspansiyon hazırlamak için kullanımında kaynatılmasına gerek yoktur, ancak ilaç hazırlama esnasında ortamdan etkilenmemesi için kullanmadan önce kaynatmanızı öneriyoruz.
Bebeklere özel Hayat Su ürününün içerisindeki su, tüm Sakarya kaynağından çıkan ve burada el değmeden şişelenen diğer ürünlerle (Hayat Pet Su ve Hayat Damacana Su ile) tamamen aynıdır. Bebeklere özel Hayat Su ürününü Sağlık Bakanlığı’ndan onaylandığı gibi tüm Hayat Su ürünleri gibi el değmeden şişelenmektedir. Bebeklere özel Hayat Su ürünü yeni bebeği olan annelerin ek hijyen hassasiyetini göz önünde bulundurarak çifte korumalı kapak ile üretilmiştir.
Bebeklere özel Hayat su ambalajındaki su Sakarya’da dolumu yapılan diğer ambalajlardaki sularla tamamen aynıdır. Ancak dikkatinizi çekmek istediğimiz bir konu var: Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar veya sebillerin temizliği bebekler gözönünde tutulduğunda kritik hale gelmektedir. Bu ve benzeri nedenlerle bebekler için damacanalar yerine küçük şişelerin kullanılması tavsiye edilmektedir
Pompaların Temizliği;
 • Pompanın sökülebilen parçaları ayrılır.
 • Parçalar 50°C deki sıcak suda 10 dakika bekletilir.
 • Fırça yardımıyla parçalar temizlenir.
 • Diğer yanda bir kaba sıcak su konulur.
 • Sökülen su pompasının alt kısmı sıcak suyun içine daldırılır, suyun çekilmesine başlanır. Bu işlem kaptaki su bitene kadar yapılır.
 • Parçaların ve ana parçanın temizliğinden emin olunduktan sonra yerlerine monte edilir
 • Pompanın dış yüzeyi de sıcak su kullanılarak temizlenir.
Sebil Kullanımı ve Temizliği;
 • Damacana değiştirme işlemi sırasında cihazda koku ve kirlilik kontrolü yapılmalıdır.
 • Cihazın alındığı firmadan cihazın nasıl ve kimin tarafından temizleneceği ile ilgili bilgi alınmalıdır ve buna göre hareket edilmelidir.
Bebeklere özel Hayat Su ürünü ile birlikte tüketicilere sunulan suluk aparatının delikleri 6-24 ay arasındaki tüm bebeklerin tüketimi için uygun olarak üretilmiştir.

Hayat Su’yun tüm ambalaj malzemelerini insan sağlığını gözetecek şekilde seçtiğini ve kullandığını belirtmek isteriz. Bu seçim sırasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ambalaj üretilmesi için verdikleri izinleri ve yasal mevzuatı da yakından takip etmekteyiz. Kullandığımız ambalaj malzemelerini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izinli tedarikçilerimizden temin etmekteyiz.

Bahsi geçen ambalaj malzemesi, PET (polyethylene terephthalate), gıda sektöründe tüm dünyada birçok üründe güvenle uzun yıllardan beri kullanılan bir ambalaj malzemesidir. PET üretimi sırasında kullanılan maddeler ısı ve güneş ışığının etkisiyle insan sağlığına zarar verebilecek hale gelmez, güvenli kalmaya devam ederler.

Dünyada da PET ambalaj malzemesine karşı son yıllarda doğru olmayan söylentiler tespit edilmektedir ve biz de firma olarak bu söylentileri takip etmekteyiz. Gıda güvenliği konusunda uzman devlet ve özel kuruluşların ise PET şişelerin tüm dünyada gıdalarda ve içeceklerde kullanılmasına izin vermesi bu tepkilerin ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir.

Bu konuyla ilgili Uluslararası Hayat Bilim Enstitüsü (International Life Sciences Institute) PET ambalaj malzemesinin insan sağlığına olumsuz etkisi olmadığına dair çalışmasını aşağıdaki internet sitesinden de öğrenebilirsiniz.

http://www.ilsi.org/Europe/Pages/ViewItemDetails.aspx?ID=168&ListName=Publications
Ürünler, serin, kuru, güneş ışığından uzak, temiz yerlerde tutulmalıdır. Etrafında koku veren maddeler bulunmamalıdır. Ürünümüzün raf ömrü 18 aydır. Şişelenmiş su şişe açıldıktan sonra oda sıcaklığında ise 1 gün içinde, buzdolabında saklanması durumunda ise 3 gün içinde tüketilebilir, her iki durumda da şişe kapalı muhafaza edilmelidir. Ancak Bebeklere özel Hayat Su formatı itibariyle 330 ml’lik küçük şişelerde satıldığından dolayı şişe içerisindeki su zaten 1 gün içerisinde tüketilmiş olacaktır.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önermektedir. Hayat Su da bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Bebeklere özel Hayat Su suyu 6. aydan itibaren kaynatılmadan bebeklere verilebilecek niteliktedir.

Bebeklerin ve çocukların vücutlarındaki su oranı, erişkinlerin vücutlarındaki su oranından çok fazladır. Bu yüksek orandaki su varlığını sürdürebilmek için bebekler erişkinlere göre kilo başına daha fazla sıvı almak zorundadırlar. (Benal Büyükgebiz)

Erişkinlerin kilo başına yaklaşık 30 cc içmeleri gerekmektedir, çocuklarda ise kilo başına su ihtiyacı 100 cc civarındadır.

Örnek: 10 kg bir bebeğin 24 saat içinde 1000 cc sıvı tüketmeleri gerekirken, 50 kg ağırlığındaki bir yetişkinin 24 saat içindeki sıvı ihtiyacı 1500 cc civarındadır.

Bebeklerin ve Çocukların normal şartlar altında günlük ortalama su ihtiyaç aralıkları

Yaş Ortalama Vücut Ağırlığı (kg) 24 saat içindeki su ihtiyacı (ml) 24 saat içindeki kilo başına su ihtiyacı (ml)
3 günlük 3.0 250–300 80–100
10 günlük 3.2 400–500 125–150
3 aylık 5.4 750–850 140–160
6 aylık 7.3 950–1100 130–155
9 aylık 8.6 1100–1250 125–145
1 yaş 9.5 1150–1300 120–135
2 yaş 11.8 1350–1500 115–125
4 yaş 16.2 1600–1800 100–110
6 yaş 20.0 1800–2000 90–100
10 yaş 28.7 2000–2500 70–85
14 yaş 45.0 2200–2700 50–60
18 yaş 54.0 2200–2700 40–50

Kaynak: Nelson Textbook of Pediatrics, 13. baskı RE Behrman, VC Vaughan III, and WE Nelson editörlüğünde gerçekleşmiştir (Senior Editor).

Bebeklerin bir günde ıslattıkları bez sayısı, bebeğin yaşı ve sıvı alımı ile yakından ilgilidir. Günlük ıslatığı bez sayısı kadar, idrarın rengi de önemli bir bulgudur. Bebeğin idrarı açık sarı renkli olmalı, bebek 2-4 saatte bir bezini ıslatmalıdır. Bebeğin bezini ıslatma aralıkları artarsa (uzarsa) ve idrarının rengi koyulaşırsa bebekte yetersiz sıvı alımından söz etmek söz konusu olur. Bu durumsa bebeğin sıvı alımını arttırmak gerekir. Bu amaçla anne sütü ve su alımı arttırılmalıdır. Anne sütü yoksa su ile sıvı alımı desteklenmelidir. (Prof.Dr.Benal Büyükgebiz)
TC Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önermektedir. Hayat Su da bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. İlk altı ayında sadece anne sütü, bebeğin tüm besin ve sıvı ihtiyacını karşılar. Altıncı aydan sonra bebeğe anne sütüne ek olarak ek besinler verilmeye başlanınca bebeğe su verilmesi de gerekebilir. Bebek sıvı ihtiyacını hem anne sütüyle hem de su ve meyve suyu ile de desteklemeye ve karşılamaya çalışır. Özellikle de yarı katı ve katı beslenme arttıkça bebeğin içtiği su miktarı da artar. (Prof.Dr.Benal Büyükgebiz)
Bebeklere özel Hayat Su ürünü yeni bebeği olan annelerin ek hijyen hassasiyetini göz önünde bulundurarak çifte korumalı kapak ile üretilmiştir. Bebeklere özel Hayat Su şişesinin kapağının ek olarak üzerinde güvenlik bandı bulunmaktadır.

Hem PET şişelerde hem de sulukta BPA (bisfenol A) bulunmamaktadır.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. 6 aydan sonra ek besinlere geçiş ile birlikte bebeğinizin ihtiyacı olduğu her anda Hayat Su’yu bebeğinize güvenle içirebilirsiniz. Hayat Su doğal dengeli mineral yapısı ve özel korumalı ambalajıyla bebeğinizin güvenle tüketimi için uygundur.

Bebeklere özel Hayat Su yeni bebeği olan annelere bebeklerine ilk 6 aydan sonra su içirmek istedikleri zamanlarda biberona gerek duymadan pratik bir şekilde özellikle ev dışı tüketimde rahatlıkla kullanabilecekleri bir alternatif geliştirme fikriyle yola çıkılmıştır. Ürün pratik bir ürün olarak tasarlandığından pet şişe olarak tasarlanmıştır.

Hayat Su’yun tüm ambalaj malzemelerini insan sağlığını gözetecek şekilde seçtiğini ve kullandığını belirtmek isteriz. Bu seçim sırasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ambalaj üretilmesi için verdikleri izinleri ve yasal mevzuatı da yakından takip etmekteyiz.

Bahsi geçen ambalaj malzemesi, PET (polyethylene terephthalate), gıda sektöründe birçok üründe güvenle uzun yıllardan beri kullanılan bir ambalaj malzemesidir. PET üretimi sırasında kullanılan maddeler ısı ve güneş ışığının etkisiyle insan sağlığına zarar verebilecek hale gelmez, güvenli kalmaya devam ederler.

Cam nakliye açısından zorlayıcı bir ambalajdır. Cam malzemesi darbelere karşı PET şişeye göre dayanıklı değildir. Bunlar gibi nedenlerden dolayı sağlık yönünden cam kadar sağlıklı olan PET ambalajlar kullanılmaktadır. Kullanım pratikliği ve sağlık açısından PET ambalajlar son derece avantajlıdır.

Ürünler, serin, kuru, güneş ışığından uzak, temiz yerlerde tutulmalıdır. Etrafında koku veren maddeler bulunmamalıdır. Ürünümüzün 18 ay içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. 18 ay ürünün en iyi koşullarda tüketilmesi için önerilen zaman dilimidir.Doğru şekilde saklanmış olan sular 18 ay sonrasında da tüketilebilir.
Bebeklere özel Hayat Su ile birlikte dağıtılan suluklar hem Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Oyuncaklar Hakkında Yönetmelik'e uygundur hem de Avrupa Birliği yönetmeliklerine (Oyuncak Yönetmeliği EN 71-1-1998; İngiliz Alkolsüz içecek Birliği) uygundur.

Bebeklere özel Hayat Su üretiminde kullanılan tüm ambalajlar TGK gıda ile temas halinde bulunan ambalajlar tebliğine uygundur. Raf ömrü boyunca ürünle hiçbir etkileşimde bulunmadığını kanıtlayan Hıfzısıhha tarafından yapılan migrasyon testleri ambalajlarımızın güvenilirliğini göstermektedir.

Avrupa Birliği (AB) tarafından 600 üzerinde kimyasal madde hormon sistemini-endokrin bozucu olarak tanınmaktadır. Genel olarak bu maddeler şu başlıklar altında toplanabilir:

Yapay olanlar:

 1. Dioksinler
 2. Furanlar
 3. Poliklorlu bifeniller (PCB)
 4. Biosidler
 5. Fitalatlar
 6. Fenol türevleri
 7. Ağır metaller

Bebeklere özel Hayat Su ambalajında ve içeriğinde de tüm Hayat Pet ve Damacana ürünlerinde olduğu gibi bu maddelerden bulunmamaktadır.