Üçüncü 3 Aylık Dönem
Son üç aylık dönem, doğum ve doğum sonrası için sizi cesaretlendirir... Anne yine bir bekleyiş içindedir...

Bu dönemde karın o kadar büyümüştür ki, basit aktiviteleriniz bile sizin için ciddi bir hal alır. Bir sandalyeden kalkmak, direksiyonun başına geçmek ve hatta yan tarafa dönmek için bile manevralar yapmak zorunda kalırsınız.

Dokuz ay uzun bir zaman dilimidir... Doğuma yakın zamanlarda asırlardır(!) hamileymiş gibi hissedersiniz. Ayrıca artık her şey size doğum zamanının geldiğini hatırlatır... Bebek kısa süre içinde doğacaktır...

Anne Adayında Görülen Değişiklikler


Anne adayı tarafından yaşanacak olan değişiklikler nelerdir?

Görüntüye Yansıyan Değişiklikler 

 • Karın büyümeye devam eder.
 • Yüz yuvarlaklaşır.
 • Memeler iyice büyür.
 • Karın ve kalçalarda deri çatlakları oluşur.
 • Göbek deliği dışa itilir.
 • Parmaklar, ayaklar ve ayak bilekleri şişer.
 • Uyluk ve kalçalar kalınlaşır.

Vücuttaki değişiklikler

Vücut ve metabolizma, büyüyen plasentaya ve bebeğe ayak uydurmak için değişiklikler gösterir:

 • Bebek büyümeye devam eder ve annenin alt kaburga kemiklerine basınç uygulamaya başlar.
 • Solunum hızlanmaya devam eder.
 • Bağlar, özellikle de kalçalar ve kasıklardaki bağlar gevşer.
 • Meme uçlarında damla damla süt görülebilir.
 • “Braxton-Hicks” kasılmaları (yalancı kasılmalar da denir) görülebilir.
 • Rahime gelen kan akışı, döllenme öncesinden 10 kat daha fazladır.

Duygusal değişiklikler ve fiziksel belirtiler

Anne yapmaya çalıştığı her şeyde karnının ne kadar büyüdüğünü bir defa daha hatırlar. Artık o kadar büyümüştür ki basit hareketleri bile zor yapmaktadır. Uyumak bile artık kolay değildir.

Fiziksel belirtiler

 • Solunum sayısı artmış ama solunum yüzeyselleşmiştir.
 • Yorgunluk belirgindir. Ama bazı kadınlar hamilelikleri sona ererken kendilerini çok canlı ve dinamik hissettiklerini de ifade ederler.
 • Hareket sorunları artmıştır.
 • Sık tuvalete çıkma yeniden başlar.
 • Uykusuzluk görülebilir.

Duygular

 • Ruh hali değişimleri daha seyrektir.
 • Doğum bazı anne adaylarını sinirli, gergin kılabilir. Doğumu beklemek endişe verici olabilir.
 • Anneler zaman zaman bebeklerinin sağlıklı olup olmayacağı yönündeki kaygılarını belirgin bir şekilde yaşayabilirler.

Gastro-ösefageal reflü

Bebek artık büyümüştür ve karnı kaplayan rahim, mideyi yukarıya doğru iter. Baskı altında kalan mide içeriği, yemek borusuna doğru hareketlenebilir. Buna gastro-özefageal reflü adı verilir. Mide içeriğinin asit olması nedeniyle anne adayı, göğüs kemiğinin alt ucunda yanma veya ağzına asit içerik gelme gibi onu rahatsız edebilecek belirtiler yaşayabilir.

Reflüyü önlemek için gün boyunca az aza ama daha sık yiyin. Diyetiniz hafif olmalı. Bol miktarda sıvı alın. Tercihen su için. Bu istenmeyen yanmaları ve ağızdaki ekşimeleri ortadan kaldıracaktır. Ayrıca vücudunuzun sıvı ihtiyacının giderilmesini sağlar, bu da amniyon sıvısının üretilmesi için gereklidir.

Sırt ağrıları 

Hamilelik ilerledikçe sırt ağrıları daha da belirginleşir. Karnın ağırlığına karşılık verebilmek için anne içgüdüsel olarak vücudunu geriye doğru eğer. Ancak bu durum omurgası ve onu destekleyen kasları için çok da iyi değildir. Sırt ağrılarını engellemek için düz durun ve doğru kasık açısını yakalamak için egzersizler yapın... Oturmadan önce sırtınızla koltuğun sırtınıza gelen kısmı arasına bir minder koyun.

Yorgunluk ve uykusuzluk 

Üçüncü üç aylık dönemin en büyük çelişkilerinden biri de annenin en çok uykuya ihtiyacı olduğu zamanda uyuyamamasıdır. Karnı çok büyüktür ve yürümek bile onu yorar. Günlük uyku ihtiyacı bu nedenle artmıştır. Bu dönemde annenin 9-10 saat uykuya ihtiyacı vardır. Oysa uyumak da o kadar kolay değildir. Gece olduğunda rahat bir pozisyon bulmakta zorlanır. Yatakta pozisyon değiştirmek için bile uyanır. Bunun yanında sürekli olarak tuvalete çıkmak için kalkması gerekir. Bu durumda karnınızı ve sırtınızı yastıklarla destekleyerek sorunu biraz da olsa hafifletebilirsiniz.

Şişlikler 

Hamilelik boyunca vücudunuzda hormonların da etkisiyle su miktarı artar. Hamilelik ilerledikçe suya olan ihtiyaç da artar. Su; ellerde, yüzde, ayak bileklerinde, alt uyluk kısımlarında ve ayaklarda tutulur. Bu durum sıcak havalarda ve akşamları daha da artar.

Şişliklerin önlemek amacıyla içilen sıvı miktarının kısıtlanması doğru bir yaklaşım değildir, şişliklere de engel olmaz.

İkinci Üç Ayda Kontroller


Bu dönemde doktorunuz sizi daha sık görmek isteyecektir. Her görüşmede doktorunuz vücut ağırlığınızı, tansiyonunuzu ölçecek, görüşme ve jinekolojik muayene yapacak ve ultrasonla bebeğinizin büyümesini ve kalp atışını değerlendirecektir. Gebelik haftasına ve belirtilerinize göre çeşitli testler isteyebilir. Aynı zamanda plasenta, göbek bağı ve amniyon sıvısını da kontrol eder.

Kardiyotokografi (NST)

Bebeğin kalp fonksiyonlarını, cenin hareketlerini ve annede rahim kasılmalarını eş zamanlı görüntülemek için annenin karnına özel alıcılar yerleştirilir, sonuçlar kaydedilir; hekimler bu testin sonucuna göre bebeğin kalbinin rahim kasılmaları ile uygun bir şekilde işlev gösterip göstermediğini değerlendirirler.

NST incelemesi genellikle gebeliğin son haftalarında ve doğum sırasında uygulanır. Yüksek riskli gebeliklerde daha erken haftalarda da faydalı olabilmektedir.

Doğum İçin Mükemmel Hazırlıklar


Üçüncü üç aylık dönemin sonunda anne ve bebeği doğum için hemen hemen hazırdır.

Bebek kilo alır, derisinin altında yağ biriktirir, nefes alıp verir ve genel anlamda dünyaya geçişini kolaylaştıracak bir pozisyon alır.

Bebeğin rahimdeki pozisyonu aynı zamanda ‘cenin yatışı’ olarak da bilinir. En yaygın yatış şekli (%95) “oksiput anterior” olarak adlandırılan yatıştır. Bebek kabaca bir hesapla döllenmeden sonraki 34. ve 36. hafta arasında bu konumu alır (hamileliğin 36. ve 38. haftaları). Baş kısmı aşağıya doğru yerleşir ve doğum kanalının girişi olan kasık kemikleri arasında desteklenerek durur.

Bebeğin hormonlarının doğumun başladığını gösterme zamanı gelmiştir. Evet, doğum zamanı hakkında son sözü söyleyecek olan bebeğin kendisidir!

Hamileliğin son haftalarında Braxton–Hicks kasılmaları görülebilir. Bu kasılmalar, 30 saniye ile 2 dakika arası süren ve vücudun doğum için hazırlanmasına yardım eden rahim kasılmalarıdır. Halk arasında yalancı kasılmalar da denilmektedir. Acısız olsalar bile kasılmalar anne adayı için rahatsız edici belirtiler olabilirler.

Bu son üç aylık dönemin sonunda anne ve bebeği artık dokuz aylık maceralarının tüm aşamalarını birlikte tamamlamış olurlar. Artık kucaklaşma zamanıdır!