Suyun Önemi
Su insan vücudu için önemli bir unsurdur ve insan vücudunun % 60’ı sudan oluşur. Bu oran hamile kadınlarda daha da yüksektir.

Hamileliğin altıncı ayının sonunda anne karnındaki bebeğin (fetüs) vücut ağırlığının %90’ı sudur. İşte bu nedenle anne adaylarına yeteri kadar su içmeleri önerilir. Sıvı almanız sadece sizin susuzluğunuzu gidermez. Aynı zamanda hamilelik ilerledikçe daha da artacak olan fetüsün su ihtiyacını da karşılar. Doğum zamanı yaklaştıkça suya olan ihtiyaç oksijene olan ihtiyaç ile karşılaştırıldığında daha fazla artar!

Hamilelikteki ortalama kilo artışı 12.5 kilo olarak hesaplanmıştır. Bu dönemde vücut ortalama 6 - 8 litre kadar olmak üzere fazladan su toplar. Bunun sadece bir kısmı vücut tarafından amniyon sıvısı oluşturmak için kullanılır. Bebek dokuz ayını doğal ortamı haline gelen sudan oluşmuş bir ortamda geçirir. Bu ortam onu mekanik şoklara, önemli ısı değişikliklerine (amniyon sıvısı gebelik süresince 37°C’lik sabit sıcaklığını korur) ve enfeksiyonlara karşı korur.

Önemli olan kalitedir!

Fetüse yaşamı için gerekli olan suyu, anne vücudu sağlar. Bu nedenle, aynı su bebek tarafından da tüketilmektedir! Bunun için nasıl bir su içtiğiniz önemlidir. Bu yüzden güvenli bir su içmelisiniz. Güvenli olması hayati önem taşır... Amniyon sıvısı ve annenin vücudu arasındaki su alışverişi saatte yaklaşık olarak yarım litre kadardır (yaklaşık olarak 460 ml/saat).

Hamile kadınların fazla miktarda suya ihtiyaçları olmasına rağmen, birçoğu çok az miktarda su içer. Bununla birlikte bulantı ve kusma gibi ilk üç aylık dönemdeki sıkıntılı durumlar, vücutlarının hızla susuz kalmasını kolaylaştırır. Birçok kadın su eksikliğinin hamile kadınlarda daha ciddi olabilecek şekilde hayati sonuçlar doğurabilecek bir durum olduğunu fark etmemektedir. Vücutta gelişen susuzluk (dehidratasyon) sinirlenme ve ruh hali değişiklikleri gibi durumları tetikler ve anne adayının dayanıklılığı ile moral açıdan iyi olma durumunu zayıflatır. Aynı zamanda kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarına, ki bunlar hamilelikte yaygın olarak rastlanan sorunlardır, dair riskleri arttırır. Riski azaltmak için günde en azından 2 litre için. Su içmek anne adaylarının canını sıkan kabızlık, bulantı ve mide yanmasını da içeren çeşitli durumların gelişmesini önler.