Hamileliğin 9. Ayı
Bebek anneden ayrılmak ve güvenli bir şekilde doğmak için hazırdır.

Bebek artık annesinin vücudunda rahat değildir. Anne karnındaki alanı çok dar olduğu için her zaman bacaklarını ve kollarını kendine doğru çekmiş, bedenine yapıştırmış bir şekilde durmaktadır. Birçok bebek hamileliğin 34. ve 40. haftası arasında başını aşağıya doğru çevirir. Doğumdan birkaç hafta veya bazen birkaç gün önce, bebeğin başı annenin doğum kanalına yerleşir ve doğuma kadar da orada kalır. Bu doğum pozisyonudur!..

(çocuğun yüzü)

Fetüs artık tamamen yeni doğmuş bebeğe benzer. Derisi düzleşmiş ve pembeleşmiştir. Verniks kaseoza bebeğin boynunda, kol ve dizinin kıvrıldığı yerlerde, kasık ve koltuk altı bölümlerinde yani bebeğin derisinin katlandığı yerlerde görülür.

Fetüsün koyu mavi gözleri vardır ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde de bu renk korunur. Daha sonra gözler ebeveynler tarafından aktarılan tüm genetik miras ile oluşturulmuş başka bir renge bürünecektir.

Fetüsün tırnakları çok çabuk gelişir. Bazen meme uçları ve cinsel organlar belirgin olabilir ve bu durum doğumdan sonra yaklaşık iki hafta boyunca da sürebilir. Bu anneden bebeğe geçen hormonlar nedeniyle gelişir.

Bebek doğmadan önce anneden bebeğe plasenta aracılığı ile antikorlar geçer. Bun antikorlar, bebeğin savunma sistemini ilk altı ay boyunca destekler. Çocuğa annesi tarafından sağlanan bu geçici koruma, bebeği annesinin geçirmiş olduğu tüm hastalıklardan koruyacaktır.

Doğumdan sonra bebek altı aylık olduğunda, vücudu kendi antikorlarını üretmeye başlar. Ancak savunma sistemi, anne sütünde bulunan antikorlarla desteklenmeye devam eder.

34. Hafta

Fetüsün gelişme hızı hamileliğin son haftalarında yavaşlar. Ancak buna rağmen bebek gelişmeye devam eder.

35. Hafta

Bebek yağ biriktirmeye devam etmekte ve tüm gününü uyuyarak geçirmektedir. Sesleri, dokunmaları ve hareketleri hisseder. Annenin tüm karnını doldurur. Bebek annenin diyaframına ve idrar torbasına basınç yapmaya başlar. Bu nedenle anne mide ekşimesi, sık tuvalete gitme ve uyuyamama gibi sorunlar taşar.

36. Hafta

Kahverengi yağ dokuları (ısı üreten dokular) başlıca organlar etrafında birikir. Beyaz yağ tabakası (ısıyı yalıtan kısım) bebeğin derisinin altında bulunur. İnce tüyler (lanugo) ve verniks kaseoza kaybolur.

Bebek vücuttan koparak amniyon sıvısına dökülen tüyleri ve ölü hücreleri yutar. Bunlar bağırsaklarda birikir ve “mekonyum” olarak dışarı atılır. Mekonyum bebeğin koyu yeşil-siyah renkli ilk kakasıdır.

Bebek doğum için hemen hemen hazırdır. Böbreküstü bezeleri akciğer fonksiyonlarını destekleyen bir hormon üretmeye başlar. Akciğerler artık nefes almak için hazırdır. Bundan sonraki otuz yedinci haftada bebek artık her an doğabilir.

37. Hafta

Bebek her gün biraz daha ağırlık kazanır. Kafası annenin leğen kemiğine gömülür.

Anne artık çok yorulmuştur ve endişeli bir şekilde doğumu beklemektedir. Maalesef bu onun vereceği bir karar değildir. Doğum zamanını bebek seçer!

38. Hafta

Beyin tarafından son dokuz aydır mutlu ve sakin olması istenen ve sağlanan kaslar artık doğum işlemi için hazırlanmaktadır. Vücut farklı hormonlar arasındaki dengeyi korumaya çalışır: Başlıca hormonlar kas kasılmalarına sebep olan östrojen ve bu etkiyi engelleyen progesterondur. Önceleri progesteron etkisi biraz daha fazla olmalıdır. Daha sonra ise baskın gelen östrojen olacaktır. Östrojen rahim serviksini yumuşatır ve genişlemeyi kolaylaştırır. Östrojen ve progesterondan ayrı faktörler de doğum başlangıcında rol almaktadır. Bebek doğum için hazır olduğunda hormonal süreçleri tetikleyen bir sinyal gönderir. Birkaç saat içinde, dünyadaki en muhteşem varlık, sizin bebeğiniz, doğacaktır!

Dokuzuncu Ayın Sonu


Bebek doğum için ve yeni ortam ile mücadele edebilmek için yeterince olgunlaşmıştır.

Kafası aşağıya doğru indiği ve annenin karnı tamamen kapladığı için hareket alanı daralmıştır ve daha pasif durumdadır.

Bebek son haftalarını içerde olabildiğince fazla yağ depolayarak geçirir. Bebek yaklaşık olarak 3-3.5 kilo ağırlığında ve 50 cm olarak dünyaya gelir.