Hamileliğin 8. Ayı
Minik kızınız veya oğlunuz bir sanat eseri olarak neredeyse bitmiş durumda. Gözlerini kırpıyor ve küçük elleri ile yüzüne dokunuyor...

Bebek annesinin sesini ve dış dünyadaki diğer sesleri dinler. Kendine özgü bir kişilik geliştirir, mutlu olur veya endişelenebilir. Rüyalar görür. Annesinin vücudunun içinde gittikçe daha fazla yer kaplamaktadır. Bebeğin yüzü doğumdan sonra göreceğiniz yüze benzer. Yüz hatları belirgindir ve yanakları şişkindir.

Bebeğin tırnakları hızlı gelişir, genelde parmak uçlarından daha uzun olur. Kafasındaki saçlar kalınlaşır, koyu renk alır. Fetüsün ince tüyleri neredeyse kaybolmuştur ve şimdi tüm vücudu verniks adı verilen koruyucu bir tabaka ile kaplıdır.

Sekizinci ayda bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısının hacmi artar. 1-1.5 litre amniyon sıvısı oluşur. Bebek, günde 500-750 ml kadar ciddi miktarda sıvı üretir; sıvı oranı toplam ağırlığının üçte biri kadardır. Mide ve bağırsaklar yoluyla emilen amniyon sıvısının içeriği beslenme sisteminin gelişmesini hızlandırır ve sindirimi destekler. Bebek amniyon sıvısını yutarak başlıca protein ve şeker olmak üzere yüksek enerjili besleyici maddeleri alır. Sıvı akciğerlerden geçer ve sürfaktan akciğerlerin yüzeyinde biriktirilir, doğumdan sonra akciğer fonksiyonlarını korumak için bu çok önemlidir. Amniyon sıvısının tadı ve kokusu annenin diyetinden etkilenir.

Bu ay vücut ağırlığında önemli bir artış izlenir ve yağ dokusu hızla artar. Yağ rezervi gelecek dört hafta içinde dört kat artacaktır! Bebek yanlara hareket eder, kol ve bacakları hareket ettirerek esnetme hareketleri yapar. Hareketler o kadar canlı ve güçlü hale gelir ki anne bunlardan etkilenebilir.

Bebeklerin çoğu sekizinci ayın sonunda anne karnında pozisyon değiştirir. Baş aşağı durmaya başlarlar. Bu da doğum için hazırlıkların başladığını gösterir.

30. Hafta

Bebeğin hareketleri artık şiddetli ve güçlü değildir çünkü rahimde fazla yer kalmamıştır. Bacakları ve kolları çapraz şekilde, kafasını omuzları arasına gömerek “embriyonik” pozisyon alır. Daha çok çocuk bu ayda baş aşağı durmaya başlarlar ve doğum günlerine kadar da böyle kalırlar.

31. Hafta

Göbek bağının çapı sekizinci ayda 1 cm’dir. Bağ üç kan damarı içermektedir: birisi kanı ve metabolizma ürünlerini fetüsten rahime taşır, diğer ikisi ise oksijenlenmiş ve besinden zengin kanı bebeğe götürür. Kan damarları sadece göbek bağında bulunan “Wharton jölesi” ile çevrilir.

32. Hafta

Akciğerler genişleyebilmektedir ve yüzeyleri doğum sonrasında kana oksijen vermek için uygundur. Bebeğin hareket etmesi için çok fazla yer kalmamıştır.

33. Hafta

Bebek parlak ışıkta göz kapaklarını kısmayı öğrenmiştir. Derisi pembe ve düzgündür. Bebeğin yağ dokusu, vücut ağırlığının yüzde 8’ine ulaşmıştır.

Sekizinci Ayın Sonu


Önünde birkaç haftalık gelişme aşaması olmasına rağmen bebek, şimdiden yeni doğan bir çocuğa benzemektedir.
Deri altı yağ dokusu biriktirmeye devam eder. Yaşamının ilk günlerinde bu yağlar bebek için çok gereklidir.

Çevre ile etkileşimlere açıktır. Dışarıdan gelen seslere tepki verir ve annesinin karnındayken okşamalar hoşuna gider. Sekizinci ayın sonunda, bebek yaklaşık 2.5 kg ağırlığındadır, uzunluğu ise bıngıldaktan kalçalara kadar (veya baş – popo mesafesi diyebiliriz) 34 cm kadar olur; toplam vücut uzunluğu yaklaşık 45 cm’dir.