Hamileliğin 7. Ayı
Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi başlamıştır. Bebek hayati fonksiyonlarını sürdürmeyi öğrenir ve kilo almaya devam eder.

Bebek doğumdan sonra kendisini bekleyen yepyeni bir çevrede, bağımsız bir hayat için kendisini her geçen gün daha da hazırlamaktadır.

Bebeğin narin vücudu yuvarlaklaşarak şekillenir. Yanakları dolgunlaşmakta ve vücudu da çok miktarda yağ biriktirmektedir. Bu yağ dokusu bebeğin vücut ısısını sabit tutmasına yardımcı olacaktır.

Bebek doğumdan sonra kendi başına vücut ısısını sabit tutmak zorundadır. İşte bunun için de derisinin altındaki yalıtım tabakasının yani deri altı yağ dokusunun yeterince kalın olması gerekir.

Bebeğin vücudu anne tarafından sağlanan kalsiyum, demir ve protein başta olmak üzere ihtiyacı olan diğer tüm besin maddelerini de alır ve kullanmadığı da depolar.

Beyin hücrelerinin sayısı sürekli artmakta ve önemli gelişmeler göstermektedir. Duyma, görme, koku alma, konuşma ve harekete dair merkezi sistemler beyinde görülmeye başlar. Sinir sistemi vücuttaki diğer sistemlerle birlikte çalışmaya başlar. Farklı uyaranlara bebeğin tepkileri çeşitlenir ve daha olması gereken tepkiler vermeye başlar.

Bebek aldığı sinyalleri hafızasına alabilmektedir. Müzik ve günlük yaşamın seslerini ayırt edebilmektedir. Annesini dinler, tonu ve sesindeki tonlamayı hafızasına alır. Bebek ile neşeli konuşmalar yapılması onun mırıldanma yeteneğini tetikler ve doğum sonrası konuşmayı öğrenmesini kolaylaştırır.

Yedinci ay bebeğin cinsiyet kimliğinde önemli bir noktadır. Beyin olarak cinsiyet profili belirlenir.

26. Hafta

Prematüre bebekler için doğumdan sonraki yaşamlarındaki en önemli büyük kısıtlama akciğer gelişimleridir. Akciğerler 19. hafta gibi erken bir zamanda gelişmelerine rağmen, ancak bu haftada aktif şekilde içeriden alveollerle bağlantı yapan bir madde üretmeye başlar. Bebek derisinin altında yağ dokusu artmaya devam eder ama hala silueti küçüktür.

27. Hafta

Gözün ışık uyaranını alma ve onu beyne gönderme ile ilgili bölümü olan retina oluşmuştur.

(Bir gülümseme)

28. Hafta


Beyin dalgaları yeni doğan bir çocuğun beyin dalgalarına benzer ve fetüsün uyanık olduğuna dair ilk işaretler belirmeye başlar. Beyin yüzeyinde ayrı ayrı çizgiler ve oluklar oluşmaktadır. Kaşlar ve kirpikler bebeğin kırmızı, ince ve kıvrımlı yüzü üzerinde belirgin şekilde görülmektedir. Başının üzerindeki saçlar belirgindir. Bebek, deri altı yağ dokusu biriktirmeye devam eder.

39. Hafta


Bebeğin derisinin altında depolanan yağ onu ısı kaybı için korur ve doğru vücut ısısının sağlanmasını kolaylaştırır. Deri altı beyaz yağ tabakası deriyi daha düz ve beyaz yapar. Dört haftalık bir süre içerisinde bebek o kadar fazla yağ toplayacaktır ki bu miktar toplam vücut ağırlığının yüzde 4’üne denk düşecektir.

Sinir sistemi gelişimini sürdürmektedir. Bebek uyaranlara kısa süreli tepkiler vermeyi sürdürür. Bebek yoğun bir şekilde rüya görmektedir.

Yedinci Ayın Sonu


Bebek gittikçe daha da aktifleşmektedir. Anne karnındaki konumunu sürekli değiştirir. Küçük ayakları her zaman içe çekili durur ve kolları da vücuduna doğru çekilmiştir.

Tüm vücudunu lanugo kaplamıştır. Kişiliği şekil almaya başlar ve genetik olarak şartlandırılmış bir mizaç ortaya çıkar. Yağ dokusu artmaya devam etmektedir. Ayın sonunda bebek 1 kilodan 1.5 kiloya çıkar, kafasının en üst kısmı ile ayakları arasındaki uzunluğu 38 cm kadar olur.