Hamileliğin 6. Ayı
Bebek aktif ve hareketlidir. Gün içinde kimi zaman uyur, kimi zaman da uyanıktır. Bu değişken ritm, annenin günlük rutinine benzerlik ve uyum gösterir. Minik bebek uyanıkken küçücük gözlerini açar!

Uyanıkken, gözlerini açar! Bebek mimikler yapar, parmaklarını emer, yüzüne dokunur, hıçkırığı tutar, gözlerini kırpar ve göz yuvarlaklarını hareket ettirir. 

Uyurken, beyni aynı zamanda REM aşaması olarak da bilinen ve rüya görmeyi belirleyen farklı modellerde beyin dalgaları gösterir. Bu da altı aylık fetüsün rüyaları olduğunu ve sinir siteminin oldukça hızlı bir şekilde geliştiğini destekler. Altıncı ayda sinir lifleri üzerinde “miyelin” kılıflar gelişmeye başlar. Bundan sonra sinir sinyalleri daha hızlı iletilir ki, bu da uyarana tepkileri ve düşünme sürecini kolaylaştıracaktır.

Altıncı ayda da önemli ölçüde ve hızlı kilo artışı görülür. Deri altı yağ tabakasının büyük bir kısmı, doğum sonrası bebeğin vücut ısısını sabit tutmak için biriktirilmektedir.

Kemikler şekillenir ve mineral depolanması devam eder.

Akciğerler gelişimlerine yeni bir aşama ile devam ederler. “Sürfaktan” üretimi başlar. Sürfaktan, alveollerin iç kısımlarını kaplayan ve doğumdan sonra nefes almayı destekleyen bir maddedir.

Akciğerdeki alveoller sekizinci ayın sonu gibi geç bir zamanda fonksiyonlarına başlamaya hazır olacaktır.

Bebek bu aşamada doğarsa doktorlar yaşam fonksiyonlarını koruyabilirler.

21. Hafta


Bebeğin günleri belirgin olarak uyuma ve uyanık kalma dönemlerine bölünmüştür. Amniyon kesesinde hareket eder, ekseni etrafında döner, kalçalarını sallar, bacaklarını ve kollarını büker, parmaklarını hareket ettir ve yüzüne dokunur.
İmmün sistemi gelişmektedir. 21. haftanın sonunda, bağırsakları şekillenmiştir, bebek yuttuğu amniyotik sıvıyı sindirebilir.

22. Hafta

Deri şeffaflığını kaybetmeye başlamıştır. Akyuvarlar ortaya çıkar; enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynayacaklardır. Bebeğin karaciğeri “hem” katabolizmasının ürünü olan “bilirubin” salgılamaya başlar. Bilirubin kahverengi ve sarımtırak bir maddedir. Bebeğin kırmızı kan hücrelerinin ömrü yetişkinlerde olduğundan daha kısadır ve bu nedenle, kanda bilirubin düzeyi artabilir. Bebeğin metabolizması yüksek miktarda ürettiği bilirubini işleyemez. Bu nedenle bilirubinin bir kısmı plasenta yoluyla annenin vücuduna taşınarak anne tarafından temizlenir.
Bebek bu haftada yüksek bir alına, sivri bir çeneye ve üst dudak ile burnun arasında oluşan dikey bir çizgiye sahip olur. Kulak kepçeleri tamamen şekillenmiştir. Ense kasları bebeğin başını dik tutabilecek kadar gelişmiştir.

23. Hafta

Yeni doğmuş bir bebek görüntüsünde hareket etmeye başlar. Deri altı yağ tabakası biraz daha kalınlaşmıştır ama bebek derisi ince, kıvrımlı, siyah tüylerle ve beyaz verniksle kaplı olmaya devam eder. Duyma yetisi daha keskin bir hal almıştır ve artık annesinin ve babasının sesini ayırt edebilmektedir.

24. Hafta

Bebeğin gövdesi rahim içindeki tüm alanı doldurur ve hareket etmesi zorlaşmıştır. Kaslarını çalıştırır, vücudunu esnetir, tekme atar ve ayaklarını kımıldatır. Yüksek seslere endişe ile tepki gösterir ve şiddetli sesler onu uyandırabilecek olsa da bu uyaranlara tepkisi anlık değildir. Anne bebeğin ne zaman uyanık ya da uyuyor olduğunu bilebilir. Doğumdan sonra da aynı uyuma düzeni devam eder.
Kalp dakikada 140-150 defa atmaktadır.

25. Hafta

Altıncı ayda prematüre doğan bebekler en son teknolojideki özel yaşam destek cihazları ile desteklenerek hayatta kalabilirler. Tıptaki olağanüstü ilerlemeler daha erken haftalardan itibaren doğan prematür bebeklerin yaşamlarının kurtarılmasını mümkün kılmaktadır.

Altıncı Ayın Sonu

Bebeğin annesinin rahmi içindeki yaşam sürecinin ikinci üç aylık dönemi sona ermektedir. Bebeğin amniyon sıvısı içinde serbest bir şekilde yüzebilmesi için yeterince yeri vardır. Uyanıkken gözlerini açık tutar ve uyurken de rüya görür. Bilinçli düşünme için sorumlu olan hücreler görülür; bebek seslere ve hareketlere daha duyarlıdır. Hızlı bir şekilde kilo alır ve gelişir. Her hafta ağırlığında 100 gr’lık ve boyunda da 1 cm’lik artış olur. Ayın sonunda artık 35-37 cm ve neredeyse bir kilo ağırlığındadır!