Hamileliğin 5. Ayı
Bebeğin kilo alma hızı artmış olmasına rağmen, gelişme hızı yavaşlamıştır. Bu nedenle bebek her gün eskiye oranla daha fazla kilo almasına rağmen daha yavaş bir hızla gelişmektedir.

Derinin altında yağ dokuları oluşmaya başlar. Bacaklar daha da uzar. Ayaklar 2 cm kadardır ama tamamen gerçek şekillerini almışlardır. İskelet sertleşmiştir, artık kemik dokusundan oluşmaktadır.

Bebeğin tat alma duyusu hayatının sonraki herhangi bir aşamasından daha gelişmiş durumdadır. Dili üzerinde bir yetişkinden daha fazla tat alma filizi vardır!.. Sadece dilinde değil damağında, yanaklarının iç tarafında ve boğazında da bu filizler bulunur. Daha sonra aşamalı olarak bunlar kaybolurlar. Minik bebek annesi tarafından yenilen tüm yiyeceklerin kokularını ve lezzetlerini algılar.

Kokular amniyon sıvısına dahil olur. Gözlemler, bebeklerin hoşlarına giden bir kokuyu veya lezzeti algıladıklarında amniyon sıvısını daha fazla yuttuklarını göstermektedir. Bu dönem aynı zamanda fetüsün ses dünyasının zenginliğini de tecrübe ettiği aydır. Annesinin gövdesindeki iç sesleri ve annesinin kendi sesini duymaya başlarlar.

Bebek dışarıdaki dünyadan sesleri duyar, onları ayırt etmeyi, keyifli sesler ile keyifsiz sesleri de ayırt edebilmeyi öğrenir. Kaba ve yüksek sesler kalp atışını hızlandırır ve tüm vücudunun titremeye başlamasını tetiklerken; hoşuna giden sesler onu mutlu eder. Flüt, fagot, çello ve kontrbas gibi düşük frekanstaki sesler en çok hoşuna gidecek olanlardır. Tüm sesler beyindeki duyma merkezlerinin gelişimini teşvik eder.

Fetüsün başının üzerinde saçlar çıkar, kaşlar ve kirpikler yüzünde belirmeye başlar. Bebek aynı zamanda göz yuvarlaklarını hareket ettirebilmektedir.

Cinsiyet döllenme sırasında belirleniyor olmasına rağmen, harici cinsel organlar beşinci ayda şekil almaya başlarlar. Hamileliğin ikinci yarısında belirgin şekilde gelişmiş olurlar. Bu nedenle ultrasonla neredeyse %100 oranında bebeğin erkek ya da kız olacağını belirlenebilir. Erkeğin testisleri ilk sperm hücrelerini ve erkek cinsiyet hormonlarını üretmeye başlar. Kızların yumurtalıkları da ilk yumurta hücrelerini içerir.

17. Hafta


Bebeğin ellerinde, hayat çizgileri diye de bilinen buruşukluklar görülmeye başlar. Ellerinin hatları, parmak uçları ve parmak izleri ile birlikte tamamen gelişmiştir. Bebeğin kalbi annesinin kalbinden iki kat daha fazla atmaktadır ve sesi de stetoskop ile duyulabilir. Kemik ilikleri kan hücreleri oluşturmaya başlar.

18. Hafta

Bu haftada beyin önemli bir gelişme gösterir. Doğuştan kalp anomalileri bu haftadan itibaren teşhis edilebilir.

19. Hafta

Akciğerler bu haftadan itibaren artık tamamen gelişmiştir. Buna rağmen bebek henüz nefes almaya başlamamıştır. İlerleyen haftalarda bebek göğüs kaslarını desteklemek için amniyon sıvısını içine çekmeyi ve dışarı atmayı öğrenecektir. Bebek doğduğunda akciğerleri sıvılarla kısmen doludur.

20. Hafta

Hamileliğin yarısındasınız!

Sebasöz bezler işlemeye başlar. Dışa atılan sebum ve ölü deri hücreleri bebeğin derisi üzerinde “verniks kaseoza” denilen yağlı bir tabaka oluşturur. Verniks kendine özgü özellikler gösterir, bebeğin derisini korur ve besler. Bir bebeğin iyi durumda olduğunu belirten nefes alma aktivitesi 20. haftadan itibaren görülebilir.

Beşinci Ayın sonu

Artık bebek belirgin derecede kilo almıştır. Gövde kitlesi iki katına çıkar. Derisi altındaki yağ tabakası da kalınlaşmaktadır.

Bebek içinde yüzdüğü amniyon sıvısı içinde adeta kolaylaştırılmış hareketler yapmaktadır. Amniyon sıvısı, annenin plazması içinde yenilenir ve her 3 saatte bir değiştirilir. Ayın sonunda vücudunun uzunluğu yaklaşık olarak 25 cm kadardır ve bebeğin vücut ağırlığı 400 gramın üstüne çıkmıştır.