Hamileliğin 4. Ayı
Artık Gerçek Küçük Bir İnsan...

Bebeğin küçük vücudunun ölçüleri sürekli değişmektedir. Bacakları ve kolları iki uzvun birbirine değmesini sağlayacak kadar uzar. Minyatür tırnaklar ve artık tamamen şekillerini almış olan parmak uçları görülebilir. Damarların narin hatları üzerinde ufak ufak tüyler ince derisinden görülebilir. Tüm vücut dokunulmak için hassas bir şekildedir. Kol ve bacaklarda iskeleti oluşturacak olan kıkırdak dokunun yoğun bir kemik dokusuna dönüştüğü kemikleşme merkezleri görünür.

Toplam vücut uzunluğunun üçte birini oluşturan baş kısmı orantısız bir şekilde büyük kalır. Beyin olgunlaşır ve “serebral korteks” kıvrım ve oyukları oluşur.
Yüz şekilleri daha görünür bir hal alır, kaş ve kirpiklerin gelişmesi bunu takip eder. Hala kapalı olan ışığa duyarlı gözler, yüzün diğer kısmı ile karşılaştırıldığında oldukça büyüktür. Dört aylık bir fetüsün ışıkla gerçekleştirilen bir rahim içi testi sırasında, gözlerini ışıktan koruduğu, arkasını döndüğü, pozisyonunu değiştirdiği gözlenmiştir!..

Dördüncü ay, çocuğun sadece görmeye başladığı değil aynı zamanda seslere daha doğrusu titreşimlere tepki vermeye başladığı aydır. Sulu ortamda ses dalgaları amniyon sıvısının titreşimlerine dönüşür ve bebek buna tepki verir.
Bebek, ilk dokuz ay için amniyon sıvısı içerisinde korunur ve kendini en rahat hissettiği yer işte bu su ortamıdır.

Dördüncü ayda çocuğun aktivitesinde artış izlenir. Hamileliğin 13.-17. haftaları arasında çocuk çok hareketlidir. Çok küçük olduğu için serbest bir şekilde hareket etmesi, el ve ayaklarını hareket ettirmesi mümkündür. Bu şekildeki egzersizler kaslarını ve ana koordinasyonunu güçlendirir, dayanıklılığını arttırır. Ellerini çevresini incelerken kullanır. Amniyon kesesinin duvarlarına dokunur veya göbek bağını tutar. Aynı zamanda kendi gövdesini de inceler. Bir eliyle diğer elini veya bacağını tutar, yüzüne dokunur veya baş parmağını emer. Suratıyla mimikler yapar veya amniyon sıvısını yutar.

Bazen de hıçkırık tutar veya esner.

Dördüncü ayın başlangıcında bebek yaklaşık olarak 30 gr kadardır ve bu ayın sonunda ise yaklaşık 115 gr olur. Vücut ağıtlığında hızlı bir artış izlenir. Ağırlık kas gelişimi ile artar ve yağ dokusu da gelişmeye başlar.

Küçük kalp daha hızlı atmaya başlar ve günde 30 litre kan pompalar.

13. Hafta


Tat alma duyusu gelişir ve kalıcı dişlere dair filizler gözükmeye başlar. Süt dişlerinin filizleri dört hafta önce gelişmiştir.

Bebek yüzüyle mimikler yapar: yanaklarını kabartır, alnını kırıştırır, dudaklarını büker, yüz kaslarını hareketlendirir. Kemikler, eklemler ve kaslar gelişmelerini sürdürürler.

Eklem kapsülleri düzgün hareket etmeye olanak tanıyacak olan “sinoviyal” sıvı ile doludur. Bebek yeni yeteneklerini denemeye başlar. Bacaklarını ve kollarını açar, vücudunu amniyon kesesinin duvarlarının yanına doğru getirir, başını sallar, parmaklarını büker ve başparmağını emer.

(Sıkılmış bir yumruk)

14. Hafta

Bir fetüsün beyninde her dakikada 250.000 yeni sinir hücresi gelişir. Yedinci haftada on iki çift “kraniyal” sinir gelişir. Sinirler çift olarak vücudun sağ ve sol tarafında gelişmeye devam eder. Çocuğun vücudu doğum sırasında basınca en çok maruz kalacak bölgeler olan kafanın uç ve kenar kısımları hariç, dokunmaya duyarlı hale gelir.

15. Hafta


Hamileliğin üç ve dördüncü ayları çocuğun hızlı bir şekilde gelişmesine tanıklık eder. Bebek henüz beyaz yağ dokusunu geliştirmeye başlamadığı için ağırlığındaki artış daha azdır. Henüz kahverengi yağı toplamaktadır ve yağ direkt olarak enerjiye dönüşmektedir. Bacaklar kollardan daha uzundur. Endokrin bezleri çalışmaktadır; pankreas insülin üretmektedir, tiroid bezi tiroksin üretir ve karaciğer safra pigmentini boşaltır.

16. Hafta

Bu dönem çocuğun hareketlerini hissedebileceğiniz haftadır. Birçok anne bu hareketleri hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında hissetmeye başlar. Burun sonunda şeklini almıştır. Biraz kalkık şekilde ve oldukça düzdür. Annesinin göğsünde nefes almak için mükemmel bir şekilde oluşmuştur.

Dördüncü Ayın Sonu

Minik bebeğin vücut oranı artık bir yetişkininkine benzemektedir; ince yüz hatları ve dokunmaya duyarlı ince bir derisi vardır.
Ağırlığı hızla artmaktadır. Çok fazla hareket eder ve bu hareketler anne tarafından da hissedilir.Dokunmaya, tatlara, ışığa ve sese karşı reaksiyon gösterir. Sinir sistemi motor ve duyusal fonksiyonları açısında yeterince olgunlaşmıştır.Ayın sonunda bebek 120 gr civarındadır ve bir yetişkinin yumruğu büyüklülüğündedir (yaklaşık olarak 16 cm).