Hamileliğin 2. Ayı
Bu ay, tüm önemli organları ve vücut sistemi hızla gelişmekte olan minik bebeğiniz için, son derece önemli bir dönemdir. Fetüs, hamilelik devam ettikçe gelişerek fonksiyonlarını da kazanacaktır.

Bu dönem, bebeğin daha sonraki aşamalarda göstereceği gelişimine önemli ölçüde etki edecek olan bir ilerleme dönemidir. Bu çok özel aşamada embriyo, organ gelişiminin (organogenez) normal seyrini bozabilecek tüm zararlı faktörlere karşı son derece duyarlıdır.

Beşinci Hafta


Embriyonun vücudunda baş, ana hatlar ve arka kısmın hatları belirlenir. Baş, vücudun geri kalanından orantısız bir şekilde daha büyüktür. Gözle görülebilir karanlık noktalar gözlerin ve burunun, küçük boşluklar ise yeni oluşmaya başlayan kulakların yer aldığı bölgelerdir. Ellerin ve bacakların filizleri küçük embriyonun kenar kısımlarında belirir.

Altıncı Hafta


Bacaklar ve kollar artık gelişmeye başlamışlardır. Bu aşamada şekilleri yüzgeçe benzer. Bacaklar, mide, bağırsaklar, pankreas ve boşaltım sistemi gibi gelişmeye başlayan diğer bütün organ ve sistemler, göğüs üzerinde küçük bir çıkıntı şeklinde olan küçük bir boşluktan (dördüncü kardiyak boşluk) çıkmaktadır. Mide–bağırsak sistemi birkaç hafta sonra işlev göstermeye başlar.

Deri çok ince ve şeffaf bir katman şeklindedir. Diş filizleri kendilerini göstermeye başlarlar.

Yedinci Hafta


Baş gelişmesini sürdürür. Damak, dil, kafatasının bölümleri ve alt çenenin yanında yüz kasları oluşmaya başlamıştır. Burun, gözler ve dudakların dış hatları görünmeye başlar.

En hızlı şekilde gelişen “merkezi sinir sistemi”dir. Sinir hücreleri hızla çoğalırlar. Aynı zamanda beyin ve omurilik oluşmaktadır. Bebeğin beyninde her dakika 250 bin yeni sinir hücresi oluşmaktadır!

Beyin, göz siniri filizlerinin uzantılarını oluşturmak için gelişmesini bu yönde de sürdürür.

Küçük kollar ve bacaklar daha da uzamıştır, parmaklar oluşur ve onların uç kısımları yavaş yavaş görünmeye başlar. Hala bir süre sonra ortadan kaybolacak olan ince bir zar ile bağlıdırlar.

Sekizinci Hafta


Embriyonun baş kısmı hala çok büyüktür. Toplam vücut uzunluğunun yarısını oluşturmaktadır. İnce derisi beyni göstermektedir. Kafatası henüz oluşmamıştır!.. Omurilik arka kısımda görülebilir.

Vücudun her iki tarafında, boynun altı kısmında küçük bir disk belirir. Bu şekillenmekte olan iç kulaktır. İç kulak, denge ve duyma yetisinden sorumlu olan kısımdır. Labirent çok daha önceden ortaya çıkmış olduğu için bebek neredeyse en baştan itibaren harekete karşı duyarlıdır.

Gitgide yoğunluğu artan kas dokuları artık iskeleti (kondroskeleton) oluşturmaya başlamıştır. Sekizinci haftanın sonunda ise kemikleşme süreci başlar. Vertebra filizleri omurilik etrafında görülmeye ve kaburgalar belirmeye başlar. Kemiklerin oluşumu “embriyonik” dönemden “cenin” gelişim dönemine geçişi simgeler.

İkinci Ayın Sonu


Embriyo minyatür ama tamamlanmış bir insan vücudu halini almıştır. Yaklaşık olarak 2 cm uzunlukta ve 3 gr ağırlıktadır. Tüm temel organ ve sistemleri gelişmiştir.
Göz kapakları gelişmiştir ama gözler kapalıdır. Göz kapakları o kadar incedir ki altındaki göz bebeğinin rengi görülebilir. Göz yuvaları oluşmuştur. Eller hala yüzgeç şeklinde olmasına rağmen parmaklardaki parmak izleri tamamlanmıştır.

Yaratılmış olan minik canlı artık kendine özgüdür. Kendi kan gurubu, parmak izleri ve yüz hatları vardır. Döllenme sırasında ebeveynleri tarafından oluşturulmuş kendine has genetik özellikleri vardır. Gelişimini de bu genetik yapısına uygun olarak sürdürür.

Amniyon sıvısı içinde serbest bir şekilde yüzer ve asla hareket etmeyi durdurmaz.