Hamileliğin 1. Ayı
Her kadının vücudu, menstrüel döngünün ilk iki haftası boyunca, dünyaya yeni bir canlı getirmek için hazırlanır.

Başlangıç Zamanı - Döllenme

Kadın vücudu, her ay gerçekleşen adet kanamaları periyodlarının (menstrüel döngü) ilk iki haftası boyunca dünyaya yeni bir canlı getirmek için hazırlanır. Ayda bir kere, bir yumurta hücresi, overlerde (yumurtalık) olgunlaşır. Bu sırada rahim (döl yatağı) iç zarı kalınlaşır, kanla daha fazla beslenir, desteklenir. Bu hazırlıklar döllenmiş yumurtayı (yumurta hücresini) içeri almak ve orada yerleştirmek üzere yapılır. Yaklaşık 14 gün sonra, olgun bir yumurta hücresini çevreleyen yumurtalık follikülü çatlar. Yumurta hücresinin folikülden atılmasına ovülasyon (yumurtlama) denir. Yumurta hücresi, yumurta kanalında 24 saat süreyle bir sperm tarafından döllenmek için bekler.

Sperm 0.05 mm. boyutunda çok küçük bir hücredir. Spermin yumurta hücresini döllemek için, kadının üreme organlarında 18 cm’lik bir yolu gitmesi gerekir. Sadece 300 milyon spermden 300 tanesi son gelecekleri yere ulaşırlar ama sadece bir tanesi yeni bir canlı oluşturmak için yumurta hücresinin içine dahil olabilir.

İlk Hafta – Zigottan 200 Hücreye

Yumurtalık kanalından rahime doğru ilerlerken karşılaştığı bir sperm tarafından döllenmiş yumurta hücresi bir anda iki, daha sonra dört ve sekiz ve sonraları da daha fazla hücreye bölünerek çoğalır. Bu sırada hücreler farklılaşmaya başlar. Bazı hücreler çocuğun vücuduna, bazıları da “ekstraembriyonik” zar veya plasentaya dönüşmeye başlarlar.

İkinci Hafta – Yolculuğun Sonu

Sekiz gün sonra döllenmiş yumurta hücresi, yaklaşık olarak 200 hücreye ulaşır; artık rahim içinde (“endometrium”un içine) yerleşmiştir. Daha sonraları uzmanların “blastokist” dedikleri ve yeni bir hayatı oluşturan hücrelerin bölündüğü ve farklılaştığı, su içinde bir yapıya dönüşür. Ortamdaki bu su, büyümekte olan fetüs için, önündeki dokuz aylık süre boyunca güvenli ve rahat bir ortam sağlar.
“Blastokist” annenin kanına karışan bazı maddeler salgılar. Bu maddeler adet kanamalarını (menstrüal döngüyü) engeller, bağışıklık sistemine hamileliğin başlangıcı ile ilgili olarak uyarı verir ve vücudu yeni bir canlının en iyi şekilde gelişebilmesi için hareket geçirirler.

Üçüncü Hafta – Tüm Önemli Organlar Oluşuyor

“Blastokist” üçüncü haftada “embriyo”ya dönüşür. Hücreler dokuları, organları ve sistemleri oluşturmak üzere üç tabakaya farklılaşarak gruplar halinde yapılanır. “Endoderm” sindirim ve solunum sitemine dönüşürken, “ektoderm” duyu organları ve sinir sistemine dönüşecek ve bu sırada “mezoderm” ise iskelet ve kasları oluşturacaktır. Hafta biterken karaciğer, böbrekler, beyin ve omurilik gibi başlıca önemli organların filizleri belirir.

Dördüncü Hafta – Kalp Atmaya Başlar

Döllenmeden sonraki 22. gün civarında bebeğin kalbinin kas dokuları kasılmaya başlar. Embriyo bir fasulyeyi andırmakta, amniyon sıvısı ile doldurulmuş olan amniyon kesesinde yer almaktadır. Göbek bağı ile plasentaya bağlıdır. Plasenta ise bebeği besinlerle besleyen kanlı bir dokudur.

Birinci Ayın Sonu

Embriyo artık bir pirinç tanesi kadardır ve 5 mm’den uzundur. Dakikada 65 kere atan bir kalbi ve aynı zamanda beyin filizleri, omuriliği, gözleri, kolları ve bacakları vardır.